Nowy numer 44/2020 Archiwum

Kasa na płonące rokoko

Ponad 1,7-milionowe dofinansowanie dostały kolejne inwestycje kulturalno-historyczne w naszej części Mazowsza. Wśród nich jest cenny zespół sakralny w Ratowie.

Sanktuarium św. Antoniego z Padwy wraz z kompleksem budynków klasztornych w Ratowie otrzymało ok. 750 tys. zł na renowację wnętrz dawnego konwentu. Wymieniona zostanie stolarka drzwiowa i okienna, wyremontowane tynki wewnętrzne i podłogi. 18-wieczny budynek poklasztorny będzie też odwilgocony i przystosowany do użytku także dla osób niepełnosprawnych.

To kolejny etap trwających już kilka lat prac remontowych i rewitalizacyjnych w tym unikatowym obiekcie na terenie diecezji płockiej. Ratowskie sanktuarium jest jedynym na Mazowszu przykładem zachowanego w pełni wystroju w stylu późnego baroku, tzw. płonącego rokoko. Cały zespół sakralny wraz z otaczającym go terenem zielonym jest obiektem o szczególnym znaczeniu historycznym, kulturalnym i turystycznym. To miejsce, gdzie już wiele się dzieje; organizowane są cykliczne imprezy religijno-patriotyczne i kulturalne. Gospodarz tego miejsca, ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium, planuje organizowanie w zrewitalizowanych wnętrzach zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży, warsztatów i spotkań rekreacyjnych.

Ponad 584 tys. zł. otrzymało także płockie Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły na projekt zgłoszony przez miasto Płock. W dawnych szatniach szkoły zostanie przygotowanie muzeum dokumentujące ponad 100-letnią historię tej placówki. Ekspozycja będzie obejmować historię miasta w momencie powstawania szkoły, historię samego liceum i salę pamięci jego absolwentów.

Trzeci projekt zgłosiła gmina Grudusk i dotyczy on jej bogatych tradycji historycznych. W miejscu dawnego grodziska odtwarzana jest średniowieczna osada, a obecne dofinansowanie zostanie przeznaczone na wyposażenie obiektów, tzw. Chaty Ścibory, Chaty Snycerza, Chaty Kowala i Domu Dużego. Kwota, jaką otrzymała gmina na ten cel, wynosi nieco ponad 454 tys. zł.

Unijne dofinansowania dla tych projektów pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a stosowne umowy zostały podpisane przez beneficjentów i Adama Struzika, marszałka województwa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama