Dwóch arcybiskupów oraz biskupi z Litwy, Łotwy, Białorusi i Polski modlili się w płockiej katedrze.
- Modlimy się za nasze Kościoły lokalne, prosząc o wierność duchowemu dziedzictwu minionych pokoleń oraz o światło Ducha Świętego, by tę przebogatą spuściznę wieków wiary ludu tej ziemi pomnożyć i przekazać kolejnym pokoleniom - powiedział na początku Mszy św. w płockiej katedrze bp Piotr Libera.
Homilię wygłosił abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski. Mówił o różnych doświadczeniach Kościoła, ale podobnych wyzwaniach, przed którymi stoją dziś wierzący w Europie. - Papież Franciszek wskazał, że rodzina jest dziś miejscem szczególnej walki o przyszłość wiary i człowieka. Tak jest w Europie i w naszych krajach: widzimy, jak rozszerza się mentalność i postawy konsumpcyjne. Wobec nich zastanawiamy się, jaka powinna być nasza postawa. Kryzys pojawia się wtedy, gdy człowiek ochrzczony nie żyje Chlebem Życia, ale tylko pobożnością zewnętrzną. My potrzebujemy katolików podobnych do męczennika Szczepana, abyśmy posilali się Chlebem Życia i przekazywali wolę Bożą. Naszą najgłębszą potrzebą jest obecność Chrystusa Zmartwychwstałego, i to nas uszczęśliwia. Pozwólmy, aby On obdarował swą obecnością i miłością. Gdy Pan naprawdę wypełni nasze serca, nie będzie już miejsca na inne ludzkie myślenie i współczesne ideologie – mówił abp Stankiewicz.
- Dziękujemy za zaproszenie do diecezji płockiej, abyśmy mogli napełnić się bogactwem wiary tego Kościoła, tym dziedzictwem, historią. Cieszymy się, że możemy tu być w roku jubileuszu 940-lecia diecezji - akcentował bp Jerzy Mazur, przewodniczący Zespołu Biskupów Polski i Litwy ds. Wzajemnych Kontaktów, ze strony polskiej. Biskup diecezji ełckiej przypomniał też, że zespół, któremu przewodniczy, powstał w 1995 r. W gremium tym stronę polską reprezentuje trzech biskupów i prowincjał księży marianów, podobnie stronę litewską reprezentuje trzech biskupów i jeden kapłan. W 2010 r. do zespołu zostali zaproszeni biskupi Łotwy i Białorusi. - Spotykamy się dwa razy w roku. Celem tych spotkań jest dzielenie się naszym doświadczeniem Kościoła - mówił bp Mazur.
Z kolei bp Rimantas Norvila, biskup wiłkowyski z Litwy, zwrócił uwagę, że mówiąc o współczesnych wyzwaniach, trzeba widzieć też dobro, które może płynąć z tych trudności. - Te wyzwania często przyjmujemy jak krzyż, jako trudny moment, coś, z czym musimy walczyć, nie tylko stać obojętnie. Ale jest inna strona - pozytywna, że to jest możliwość i czas, który wzmacnia naszą wiarę. Chcę podkreślić obie strony wyzwań i że z ich pomocą możemy rosnąć. W XX wieku mimo różnych wyzwań dla chrześcijaństwa, ten czas paru wojen, okres komunistyczny, z którego powodu tak wiele ludzi cierpiało, ale wielu ludzi dawało świadectwo. To pokazuje, że we wszystkich czasach jest to możliwe. Nawet w trudnych warunkach mamy możliwość być chrześcijanami, dać mocne świadectwo - mówił biskup z Litwy.
Księża biskupi odwiedzą miejsca związane ze św. Stanisławem Kostką i św. s. Faustyną Kowalską. W czasie spotkań zapoznali się z pracą płockiej kurii diecezjalnej, będą rozmawiać o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, pracach 43. synodu płockiego oraz o dziele "Katechizmu Płockiego". Spotkanie biskupów z Polski, Litwy, Łotwy i Białorusi zakończy się w środę Mszą św. w sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie.
am, wp