Ciągle wołać: "Jezu, ufam Tobie!"

Kulminacją dzisiejszych płockich obchodów Niedzieli Miłosierdzia była Msza św. w katedrze. Liturgii przewodniczył bp Piotr Libera.

W homilii wygłoszonej podczas centralnej uroczystości płockich obchodów dzisiejszego święta bp Piotr przypomniał, że to sam Jezus pragnął Święta Miłosierdzia i wyjawił s. Faustynie sens tego dnia.

- Szczególne łaski, jakie nasz Zbawiciel związał z tym dniem, są odpowiedzią na pytanie: "po co Święto Miłosierdzia?". Największą z nich jest łaska „zupełnego odpuszczenia win i kar” związana z przyjętą Komunią świętą po dobrze odprawionej spowiedzi, bez przywiązania do najmniejszego grzechu. Należy to uczynić w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego, czyli w postawie ufności wobec Boga i czynnej miłości bliźniego - mówił ordynariusz płocki.

Bp Libera nazwał Święto Miłosierdzia swoistym kołem ratunkowym, które Bóg rzuca pogrążonej w grzechach ludzkości. Odpowiedzią człowieka na ten wielki dar, akcentował bp Piotr, powinna być wiara i zaufanie.

- Dobrze to rozumiał św. Jan Paweł II, który ufał Bogu w każdej godzinie swojego życia. To właśnie polski papież ustanowił drugą niedzielę po Wielkanocy Świętem Bożego Miłosierdzia. Czyniąc to, gorąco pragnął, aby wszyscy ludzie zawierzali siebie Bożemu Miłosierdziu - mówił dalej biskup płocki. Przypomniał zarazem, że Jan Paweł II sam był autentycznym świadkiem Miłosierdzia, a każdy dzień jego życia i pontyfikatu był nieustannym wołaniem „Jezu ufam Tobie!”.

- Tym wołaniem było także jego odejście z tego świata. Pamiętamy, że Ojciec Święty Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r. - w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Warto też przypomnieć, że śmierć zastała Jana Pawła II przy pracy nad encykliką dotyczącą właśnie miłosierdzia. Zaś Papież Benedykt XVI, jego następca i współpracownik, swoją pierwszą encyklikę „Deus caritas est” poświęcił Bożemu Miłosierdziu. Było to wyraźnym znakiem kontynuacji przez Benedykta XVI wyjątkowego pontyfikatu wielkiego Poprzednika - tłumaczył bp Libera.

W swojej homilii przypomniał, że papież Franciszek zapowiedział Nadzwyczajny Rok Święty Miłosierdzia, którego początek przypadnie w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a zakończy się w przyszył roku, w Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Ten rok, podkreślał, będzie szansą dla nas wszystkich, by mocniej zaufać Bogu i stać się bardziej miłosiernym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

red/am