Pierwsze miejsce w wielkopostnym konkursie: "Pasja w obiektywie" zajęła Anna Góralska z Czerwińska, drugie - Małgorzata Gostkowska z Kownatek Falecina, trzecie - Mateusz Serafin z Mławy. Laureatom gratulujemy!
Sześciu uczestników naszego konkursu opowiedziało historię krzyża, który znajduje się w ich domu, bądź okolicy. Do ich obecności wszyscy się przyzwyczaili, ale mało kto zna ich historię.
Małgorzata Gostkowska z parafii Grzebsk opowiedziała nam o krzyżu z miejscowości Kownatki Falecino.
"To miejsce zostało wybrane przez naszych przodków już bardzo dawno i nadal są wplecione w życie mieszkańców wsi. Moja babcia mówiła, że jest on tam, odkąd tylko pamięta. Stoi on na rozstaju dróg prowadzących do Kownatek i Krusza. Kiedy ludzie częściej podróżowali pieszo, rowerami, to nasza figura-krzyż była miejscem, gdzie spotykali się i ruszali dalej: do kościoła, PKS-u czy sklepu. »Pod figurami« ludzie na siebie czekali, żegnali się, modlili. Rodzice i dziadkowi uczyli nas szacunku dla wiary, pilnując żeby zdejmować czapkę lub przeżegnać się mijając figurę. Szczególnie starsi upominali nas, żeby nie zaniedbywać tego miejsca" - napisała Małgorzata Gostkowska.
O krzyżu cholerycznym z Radzikowa napisała Patrycja Chołuj, uczennica Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą. "Krzyż został postawiony w 1867 roku na pamiątkę przejścia zarazy cholery przez wieś. Mieszkańcy stawiając ten krzyż chcieli, aby nie zapomniano o dotkliwej historii, jaka miała miejsce w ich małej ojczyźnie".
wp