W czasie tegorocznych Płockich Dni Pastoralnych mówiono o znaczeniu peregrynacji kopii ikony Jasnogórskiej. Głos zabrali bp Stanisław Napierała i abp Damian Zimoń, a znana teolog dr Monika Waluś wyjaśniała, co leży w centrum maryjnej duchowości.
- Stoicie przed czymś niezwykłym. To nawiedzenie w znaku Obrazu jest wielką łaską. Jednak patrząc z perspektywy tego świata może trudno przyjąć to wydarzenie. Dlatego najważniejsza jest wiara, która umożliwi oddalenie pewnych pytań, typu: „a po co to; to już nie te czasy”. Nie damy sobie z nimi rady, jeśli podejdziemy do tego wydarzenia bez wiary – przekonywał bp Stanisław Napierała, biskup senior diecezji kaliskiej, która już przeżywała powtórną peregrynację kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Z kolei abp Damian Zimoń, arcybiskup senior z Katowic zaznaczył w swojej konferencji, że tak jak 40 lat temu Maryja broniła nas przed zniewoleniem narodu, tak teraz musi nas bronić przed zniewoleniem indywidualnym. Stale bowiem, mamy problem z właściwym zagospodarowaniem wolności. Jednocześnie zachęcał: – Żyjemy w tak ciekawych czasie historycznym i trzeba pokazywać nowe horyzonty. W Kościele rozwija się Nowa Ewangelizacja; i Kościół wskazuje na Maryję jako gwiazdę tej Nowej Ewangelizacji.
Podczas konferencji padły konkretne wskazówki, jak diecezja i parafie powinny przygotowywać się do tego wydarzenia. Tymi środkami są m.in. modlitwa wspólnotowa i indywidualna w intencji nawiedzenia, misje lub rekolekcje, włączenie jak największej liczby mieszkańców parafii – od najmłodszych do najstarszych, by było to święto całej parafii, przygotowanie materiałów informacyjnych.
– Trzeba też wrócić do normalności w tych dziedzinach, które są fundamentem – tak jak małżeństwo, rodzina, życie ludzkie. Trzeba wrócić do normalności, póki jeszcze nie jest za późno. Należy też odkryć niedzielę, bo mówi się coraz częściej o niej jako siódmym dniu tygodnia. Trzeba odnaleźć niedzielę; niedzielną Mszę św. – przekonywał bp Napierała.
Do zachwycenia się Maryją i jej duchowością zachęcała podczas tych dni pastoralnych dr Monika Waluś, wykładowca i członek Towarzystwa Mariologicznego. – Całe życie Maryi to peregrynacja; to brak stabilności, brak domu. Porównuje się Ją do lilii. To jest kwiat, który w pewnym momencie wyrasta z cebuli zakopanej w ziemi. Maryja jest jak lilia, która bardzo dużo przetrwała, którą Bóg nie oszczędzał i która zakwita ku Jego chwale.
W Płockich Dniach Pastoralnych, organizowanych przez Wydział Duszpasterski kurii płockiej, wzięli udział duszpasterze i świeccy, zaangażowani w różne ruchy i wspólnoty religijne, m.in. Akcję Katolicką i Legiony Maryi.
am