Nowy numer 43/2020 Archiwum

Kulminacja Miłosierdzia

Najświętsze z miejsc w Płocku, gdzie św. s. Faustyna spotkała Pana, wciąż czeka na odkrycie. To wyjątkowe sanktuarium na nasze dni.

"W tym domu..., w tym miejscu" – mówią tablice informacyjne sanktuarium na Starym Rynku w Płocku. Tak konkretne wskazówki naprowadzają na miejsce pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego, na obraz, konfesjonał, krzyż i tabernakulum – niesamowita kumulacja znaków miłosierdzia Bożego.

- Jest to przede wszystkim sanktuarium obrazu Jezusa Miłosiernego, bo w tym miejscu 22 lutego 1931 roku Pan powiedział do św. Faustyny: "Wymaluj obraz (…) z podpisem: Jezu ufam Tobie" – podkreślają siostry Matki Bożej Miłosierdzia ze Starego Rynku.

Ten obraz jest jak źródło, bo wypływają z niego obfite promienie; jest jak droga, bo prowadzi do Eucharystii – przy nim trwa cały czas adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzi również do konfesjonału.

- To ważne miejsce pielgrzymek, które odkryło już wielu czcicieli Bożego Miłosierdzia z Polski i ze świata. Ale wciąż niedocenione i nieodkryte przez Płock i diecezję. To sanktuarium, przez tajemnicę miłosierdzia Bożego, ratuje naszą wiarę – mówi rektor sanktuarium, ks. Andrzej Pieńdyk.

Tuż obok, za ścianą kaplicy, trwa rozbudowa sanktuarium. Tam jest miejsce, gdzie znajdowała się cela Faustyny, i gdzie spotkała Pana.

- To sanktuarium mówi o naszej tożsamości. My jesteśmy siostrami zakonnymi przez to, że jesteśmy blisko Pana i na modlitwie wypraszamy łaski dla innych. Podobnie każdy, kto tu wchodzi, może usiąść przy Jezusie i wypraszać łaski. Bo zbawia ten, kto jest blisko Zbawiciela – zwraca uwagę s. Mirosława Ratter, przełożona sióstr na Starym Rynku.

Od 1905 roku jest sprawowana w tym miejscu codziennie Msza św., od 1909 roku – istniała kaplica. 25 lat temu, po 40 latach wygnania, miejsce wybrane przez samego Pana Jezusa na płockim Starym Rynku przyciąga pielgrzymów z całego świata. Od 20 lat trwa w tym miejscu codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, a od 1999 roku w konfesjonale przez cały dzień pełnią dyżur spowiednicy. Rzeczywiście, to sanktuarium Miłosierdzia: obrazu i konfesjonału. W rozpoczętym Roku Miłosierdzia sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostało ustanowione świątynią jubileuszową, w której codziennie można uzyskać odpust zupełny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama