Nowy numer 33/2020 Archiwum

Śreniowieczna muzyka w płockiej katedrze

Podczas festiwalowych koncertów katedrę rozświetlają świece, a artyści zabierają słuchaczy w podróż do tego, co w średniowieczu było najpiękniejsze.

Zespół „Liquescentes”, co oznacza małą nutkę w chorale, jak wyjaśniał prowadzący koncerty Paweł Sztompke, był kolejną gwiazdą XXI Festiwalu Muzyki Jednogłosowej.

Grupa artystyczna z Poznania pod kierunkiem Karoliny Piotrowskiej-Sobczak wykonała w sobotę w katedrze płockiej dwa utwory - Msze: na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i na Niepokalane Poczęcie NMP.

Wspaniała harmonia głosów artystek, łagodny i spokojny sposób wykonywania tekstów liturgicznych sprzyjały zanurzeniu się w średniowieczną muzykę kościelną i kontemplacji.

Zespół, który działa od 11 lat, czerpie najlepsze wzorce z benedyktyńskiego opactwa Notre-Dame de Trios we Francji.

Chorał - przypomniał Paweł Sztompke - to muzyka, która właściwie nie potrzebuje słuchacza, bo jest gdzieś w środku artystów, we wnętrzu każdego z nas.

- Słuchając tej muzyki, powracamy właściwie do czasów, kiedy nie było jeszcze podziałów na wykonawców, słuchaczy; kiedy wszystko było jednością - mówił dziennikarz radiowy podczas sobotniego wieczoru FMJ.

Festiwal rozpoczął się w piątek, 20 marca koncertem, który znakomicie łączył to, co z pozoru trudne do połączenia - muzykę wieków średnich i brzmienie współczesnego instrumentu.

Wystąpiła Mulierum Schola Gregoriana Clamaverunt Iusti z Warszawy z towarzyszeniem saksofonu, na którym grał Paweł Gusnar.

Finał Festiwalu już w niedzielę, 22 marca. Zagra zespół Ars Cantus, związany z Wrocławskimi Kameralistami.

Organizatorami wydarzenia są POKiS, UM Płocka oraz Kuria Diecezjalna Płocka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama