Nowy numer 28/2018 Archiwum

Cyfrowe czytanie

W Książnicy będzie można wypożyczyć elektroniczną wersję poszukiwanej książki z innej biblioteki, bez długiego oczekiwania. Wszystko to dzięki systemowi informatycznemu Academica.

W tradycyjnym systemie wypożyczeń międzybibliotecznych czas oczekiwania na zamówioną książkę lub czasopismo trwa do 2 a nawet 3 tygodni. Teraz ten czas się skróci; będzie można też zarezerwować publikację na wybrany termin. Książnica Płocka właśnie dołączyła do grona polskich bibliotek korzystających z ogromnych zasobów Biblioteki Narodowej, w ich wersji elektronicznej, w ramach projektu Cyfrowa Wypożyczalnia Publikacji Naukowych Academica.

Aby skorzystać z systemu Academica, trzeba być zarejestrowanym w Książnicy i dokonać zamówienia wybranych książek lub czasopism. Można to zrobić z własnego komputera, w domu; ten system rezerwacji pozwala na zaplanowanie przez czytelnika terminu pracy z danym tekstem. Sam dostęp do publikacji możliwy jest już w samej bibliotece; to ograniczenie podobnie jak przypadku papierowej wersji książek. Płocka biblioteka miejska zapewni swoim czytelnikom jedno stanowisko komputerowe - terminal z oprogramowaniem, dostępny przez osiem godzin w ciągu dnia.

W przypadku publikacji chronionych prawem autorski, w ramach Academica jeden czytelnik ma dostęp do jednej książki na terenie Polski, w danym czasie, podobnie jak w przypadku książki papierowej. Natomiast publikacje nie chronione takim prawem są dostępne bez ograniczeń dla wszystkich użytkowników Internetów.

Czytelnik może skopiować dwie strony maszynopisu do notatnika, podczas jednej sesji, ale nie może kopiować całego tekstu; tu również wchodzą w grę prawa autorskie. Cały system jest za to całkowicie bezpłatny, a dzięki niemu mieszkańcy Płocka, bez wyjeżdżania do stolicy, mają dostęp do cyfrowych wersji książek i czasopism z Biblioteki Narodowej, ze wszystkich dziedzin wiedzy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma