Czy lekarzowi wolno mieć sumienie?

Przasnysz był kolejnym miastem naszej diecezji, które odwiedził prof. Bogdan Chazan - znany i ceniony ginekolog i położnik, zwolniony z funkcji dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie za odmowę dokonania aborcji, obecnie nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

- To wszystko, co dzieje się wśród lekarzy, można nazwać zarządzaniem za pomocą lęku, wymuszaniem posłuszeństwa. Należy jednak pamiętać, że lęk zabija godność człowieka. Potrzeba więc ogromnej siły wewnętrznej i łaski Bożej, by przeciwstawić się temu złu. – zauważył profesor.

Ten lęk powoduje także obawy młodych lekarzy i stawia pytania: czy warto być lekarzem położnikiem? Prof. Chazan przytoczył list młodej lekarki, która odbywała staż w Szpitalu im. Świętej Rodziny. Zastanawiała się, czy podjęła słuszną decyzję wybierając studia medyczne. Przerażał ją fakt, że jej poglądy będą zepchnięte na margines, a przecież ona nie chce uczestniczyć w zabijaniu nienarodzonych dzieci.

Profesor przytoczył też list kobiety, która w czasach komunistycznych dokonała aborcji. Napisała ona, że nawet teraz, gdy ma rodzinę, dzieci, nadal ciąży na niej to, co zrobiła, czuje się jak w więzieniu o zaostrzonym rygorze i miewa myśli samobójcze. Decyzja o aborcji negatywnie wpłynęła na całe jej życie i relacje z najbliższymi. Zwróciła się też z prośbą o obronę lekarzy, którzy kierują się sumieniem, świadczą o wierze i przywiązaniu do najistotniejszych wartości.

Zdaniem prof. Chazana, ludzie powinni mieć warunki, by wykonywać pracę zgodnie ze swoimi wartościami. Warto też wspierać osoby decyzyjne w kraju, by nie wstydzili się swoich chrześcijańskich wartości, bo w katolickim kraju nie powinno się za to szykanować i zastraszać.

Profesor zaapelował do słuchaczy, by w imię godności człowieka i poszanowania systemu wartości – przeciwstawiali się manipulacji, bo to właśnie do nas samych należy walka o godność i poszanowanie życia. Zachęcał do modlitwy, aby zwyciężyło dobro, bo to ono jest wartością, która w przyszłości może doprowadzić do lepszego świata. Apelował także o odwagę w działaniu i zabieraniu głosu oraz o obronę lekarzy.

Pod koniec spotkania, odpowiadając na pytania słuchaczy, prof. Chazan mówił również m.in. o metodzie in vitro, o naprotechnologii oraz o diagnostyce prenatalnej.

Spotkanie zakończyła modlitwa w intencji obrony życia.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wojciech Ostrowski