Nowy numer 33/2020 Archiwum

Suahili w Przasnyszu

O życiu w Afryce, o ubóstwie i problemach z zaopatrzeniem w wodę, o obowiązkach, pracach, zabawach i marzeniach dzieci, a także o specyfice działania placówek misyjnych w swej ojczyźnie opowiadała Mary Kanini Karimi Mbuba z Kenii.

Mary Kanini Karimi Mbuba pochodzi z Kenii. Do Przasnysza przyjechała z ośmioletnim synem Jeffem Benedictem na zaproszenie Elżbiety Sternal – dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz proboszczów: o. Wiesława Wiśniewskiego i ks. prał. Andrzeja Maciejewskiego. Podczas Mszy św. w kościele ojców pasjonistów i w farze Mary wielbiła Pana śpiewając pieśni po angielsku i w języku suahili z akompaniamentem kubańskich bębnów nazywanych kongami. Szczególne wrażenie na słuchających, którzy bardzo ciepło przyjęli niezwykłego gościa, wywarła wykonana na zakończenie pieśń ”Ave Maria” w języku suahili.

Mary mieszka w Polsce od 8 lat. Przyjechała tu dzięki ks. Markowi Kalacie, którego poznała, kiedy pracował w Kenii jako misjonarz. Po ukończeniu kursu języka polskiego dla obcokrajowców rozpoczęła studia w Wyższej Szkole Języków Obcych w Świeciu. Kenijka w barwny i ciekawy sposób opowiedziała o życiu w Afryce, o ubóstwie i problemach z zaopatrzeniem w wodę, o obowiązkach, pracach, zabawach i marzeniach dzieci, a także o specyfice działania placówek misyjnych w jej ojczyźnie.

Uczestnicy spotkań mieli możliwość kupienia płyty z nagranymi przez Mary i ks. Marka Kalatę pieśniami. Dochód ze sprzedaży przeznaczony był na utrzymanie sierocińca w Kenii.

Razem z Mary i jej synem we Mszach św. uczestniczyli studenci z wymiany międzynarodowej: Luis z Meksyku, Patrick z Malezji oraz Swietłana z Ukrainy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama