Zagadnieniom dobra wspólnego i interesu prywatnego poświęcono ósme już sympozjum naukowe Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej organizowane w płońskiej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Prelegent przybliżał również szczegóły zdarzenia z Mławy, kiedy to strażnicy wykonując czynności służbowe, w jednym z mieszkań znaleźli opakowanie kamieni do zapalniczek pochodzenia niemieckiego. - Uznano najprawdopodobniej, że nie zapłacono cła. Kamienie do zapalniczek, czy sacharyna tego typu dobra to była norma w przemytnictwie, którą zwalczano, bo państwo traciło poprzez tego typu proceder. Z kolei obecnie w działaniu różnych grup zawodowych nie widać postawy propaństwowej. Protesty lekarzy, czy górników nie mają wiele wspólnego z solidarnością społeczną – stwierdzał dr Sobczak, puentując: - Mamy obowiązek czerpać z przeszłości, pokazując, że odniesienie do historii i dnia dzisiejszego w zestawieniu badania wielkości zmiennych może i przynosi diagnozy, które są potrzebne i istotne w procesie decyzyjnym.
Andrzej Potoczek z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekonywał, jak niebagatelną rolę odgrywa współudział mieszkańców, chociażby poprzez konsultacje, w procesie sprawowania władzy publicznej, która powinna wychodzić do różnych środowisk, a nie działać ponad nimi.
Senator Jan Maria Jackowski zwracał uwagę na kulejącą w Polsce politykę rodzinną. Odniósł się do projektu rozporządzenia ws. pigułki "dzień po". - W imieniu 600 szkół katolickich w Polsce rada tychże placówek przygotowała stanowisko kierowane do ministra Arłukowicza, zwracając uwagę na szkodliwość rozwiązania nieograniczonego dostępu do tej tabletki – informował polityk.
O chrześcijańskim liderze biznesu i jego aktywnej działalności na rzecz dobra wspólnego mówił ks. prof. dr hab. Ireneusz Mroczkowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Dominik Nowakowski