Zagadnieniom dobra wspólnego i interesu prywatnego poświęcono ósme już sympozjum naukowe Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej organizowane w płońskiej parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Cykliczne spotkania mają za cel lepsze odczytywanie znaków naszych czasów, poruszają palące problemy i szukają antidotum na ich przezwyciężenie. - Kościół nasz, poprzez uwarunkowania historyczne, był przede wszystkim kościołem modlitwy, z bardzo rozbudowanym wymiarem duszpasterskim, duchowym – zauważał w auli teatralnej płońskiej świątyni biskup płocki Piotr Libera, który od samego początku patronuje konferencjom. - Wypracował jednak na przestrzeni wieków społeczną doktrynę i musimy nadrobić pewne zaległości z minionych dziesięcioleci. Ile jest do zrobienia, uświadomiłem to sobie prowadząc obrady 43. Synodu Diecezji Płockiej. W wielu dokumentach synodalnych pojawia się szereg problemów natury społecznej i etycznej – kontynuował hierarcha. - Dziś uchwycone zostanie to napięcie między res publica a res privata. Dziedzictwo minionych wieków pokazuje, jak wiele jest z tym problemów. Takie sympozja to ogromnie cenna inicjatywa - mówił bp Libera.
- W dzisiejszy temat wplecione są obrazy z sąsiedniej Ukrainy i państwa islamskiego. Człowiek stał się obecnie przedmiotem a nie podmiotem myśli i działań – podkreślała podczas otwarcia sympozjum Danuta Janicka, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Płockiej. - Nie sposób nie zapytać, kto działa we współczesnym świecie, aby obronić godność każdego człowieka - mówiła prezes diecezjalnej AK.
Podczas jednego z prezentowanych wykładów, skupiając się na dokumentach archiwalnych pochodzących z działalności straży granicznej II RP, udowadniano jak wówczas dbało się o grosz publiczny, a funkcjonariusz zmuszony był ponosić część kosztów utrzymania. - Jeżeli w trakcie służby strażnikowi padł koń, to kierownik inspektoratu polecał sprzedać skórę zwierzęcia i kwotę 15 zł 17 gr. wpłacić na konto Urzędu Skarbowego w Ciechanowie, reprezentującego Skarb Państwa – pokazywał dowód wpłaty dr Antoni Krzysztof Sobczak z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie.
Dominik Nowakowski