W święto życia konsekrowanego zapytaliśmy kilka zgromadzeń zakonnych z diecezji płockiej, jakie mają zadania i charyzmat, co oznacza ich strój i które hasła są dla nich codziennym drogowskazem.
O charyzmacie pasjonistek św. Pawła od Krzyża, które także są w Przasnyszu, mówi nam s. Małgorzata.
- Składamy także czwarty ślub - życia i głoszenia Męki Pańskiej. Jak tym żyć? To jest bardzo proste. Nasze życie nie składa się tylko z radości, ale też z problemów, bólów, kłopotów. To co jest trudne staramy się w ciągu dnia, w konkretnych sytuacjach oddawać Panu Jezusowi, który jest ukrzyżowany, ale który jest jednocześnie wielką miłością. Bo to krzyż to nie jest tylko cierpienie, ale to także miłość. I ta miłość pomaga nam, żeby w codzienności przezwyciężać to, co jest trudne. Nasze zawołanie to: „Męka Jezusa Chrystusa niech zawsze będzie w sercach naszych” - mówi s. Małgorzata.
Ten charyzmat wyraża także strój pasjonistek - czarny, z przypięty sercem „pasjonistkowskim” z napisem „Męka Jezusa Chrystusa” i z różańcem, na którym często się modlą do Matki Bożej Bolesnej.
W podpłockim Rogozinie od kilku lat swój dom mają misjonarki Krwi Chrystusa.
- Naszym charyzmatem jest być jak Maryja, pod krzyżem drugiego człowieka; być tam, gdzie Jezus cierpi, gdzie przelewana jest Jego krew. Mówi o tym nasz znak, na którym widać Maryję blisko serca Jezusa. Trzyma Ona kielich, jako znak składania ofiary, zarazem znak gotowości, by zostać wypełnionym Krwią Chrystusa, czyli Bożą miłością - mówi nam s. Dominika.
Jak przejawia się owa misyjność, zawarta w nazwie zgromadzenia i haśle „Ruch, Wspólnota, Misja”?
- Dla nas wszystko jest okazją do misji; każde spotkanie, praca. Mamy być misjonarkami wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Nasz dom jest otwarty na każdego człowieka. Staramy się, by ludzie, którzy do nas przychodzą, czuli się jak w rodzinie. A wiemy, że ten brak rodziny jest teraz bardzo mocno odczuwalny - mówi siostra misjonarka Krwi Chrystusa.
Misyjny charyzmat zobowiązuje do aktywnego zaangażowania w życie i dzieła Kościoła. Siostry z Rogozina właśnie to robią - prowadzą dni skupienia dla młodzieży, angażują się w płocką pielgrzymkę na Jasną Górę, w przygotowania do ŚDM i inne przedsięwzięcia duszpasterskie. W ich szarym, prostym stroju charakterystycznym elementem jest czerwony kolor sznura - przywodzący na myśl Krew Chrystusa, która jest najpełniejszym wyrazem miłości Boga do człowieka.
am