Nowy numer 48/2020 Archiwum

Muzyczna katecheza

W Bielsku wystąpił zespół "Moja Rodzina” z ostatnim, poświątecznym koncertem kolęd.

Muzyczną katechezą nazwał ten koncert kolęd ks. Józef Różański, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku. Ten niezwykły, niedzielny wieczór z "Moją Rodziną” odbył się w bielskim Gimnazjum im. C. K. Norwida.

Zaczęło się na prawdziwie polską i tradycyjną nutę, kolędą "Oj Maluśki, Maluśki”. Dlaczego góralskie akcenty, obecne także w innych ich aranżacjach świątecznych pieśni?

- Chcielibyśmy na początku wspomnieć bardzo ważną osobę dla "Mojej Rodziny” i pewnie dla wielu polskich rodzin. To św. Jan Paweł II, którego otrzymaliśmy jako patrona. Dlaczego wspominamy go dzisiaj? W naszym repertuarze kolędowym znajdują się kolędy góralskie. Jak wiemy, papież kochał góry. Myślę, że góry mają swoisty urok, ponieważ zachęcają nas do wspinaczki; do tego byśmy się wspinali coraz wyżej. Myślę, że to zadanie dla każdej rodziny. Aby stawiać sobie wymagania i wspierać się w tym zadaniu – wyjaśniała Aldona Wiśniewska (wokal, gitara), mama piątki młodych artystów, żona Artura (fortepian, trąbka, saksofon).

Tego wieczory zabrzmiały m.in. kolędy "Pójdźmy wszyscy do stajenki”, "Wśród nocnej ciszy”, "O gwiazdo betlejemska”, "Lulajże Jezuniu”; niektóre w szczególnie oryginalnych aranżacjach, podkreślających radość i wyjątkową energię tych pieśni. – Nogi same rwały się do tańca – mówili po wydarzeniu słuchacze koncertu. Napisaną przez siebie pastorałkę o tych, którzy odeszli, pięknie i wzruszająco zaśpiewała Antonina. "Anioły zstępują na ziemię; w świąteczny czas są dziś wśród nas. Wiatr do tańca kolędę prosi. Zatrzymaj się, to usłyszysz śpiew” brzmiały słowa pastorałki, autorstwa córki Aldony i Artura.

- Polskie kolędy maja bardzo piękne teksty, w które warto się wsłuchać. Przyzwyczailiśmy się czasami do takiego biernego odbioru. Trzeba wejść w te słowa, bo one są opowieścią o bardzo ważnym wydarzeniu. Bardzo ważnej historii. Poprzez Dziewicę Maryję rodzi się Jezus. Przychodzi po to, by być obecnym wśród nas nie tylko w Święta Bożego Narodzenia – mówiła Aldona.

Tego wieczoru uczestnicy koncertu usłyszeli także kompozycję ich syna, Gabriela – "Budujmy dom oparty na skale”. Pieśni ta stała się hymnem Płockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Ostatnia pieśń tego koncertu – "Totus Tuus” była piękną klamrą zamykającą, poprzez powtórne nawiązanie do postaci św. Jana Pawła II – patrona rodzin i wielkiego czciciela Maryi, która w tym roku będzie nawiedzała naszą diecezję w ikonie Jasnogórskiej.

W tym roku zespół "Moja Rodzina”, w składzie Aldona i Artur Wiśniewscy oraz Antonina, Gabriel, Szymon, Mikołaj, Jeremiasz, kolędował już w parafii pw. Świętej Rodziny w Mławie, Nowodworskim Ośrodku Kultury oraz w parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie. Zespół przygotowuje płytę z kolędami na Święta Bożego Narodzenia w 2015 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama