- Niech św. Antoni otwiera nasze oczy, ręce i serca, byśmy na ścieżkach naszego życia potrafili dostrzec ubogich i potrzebujących pomocy i jednocześnie niech dodaje nam odwagi, byśmy nie tylko ich zauważyli, ale przychodzili im z konkretną pomocą - powiedział bp Piotr Libera w czasie Mszy św. w katedrze do czcicieli św. Antoniego i członków nowopowstałego bractwa.
W czasie Mszy św. modlono się za czcicieli św. Antoniego oraz za członków Bractwa św. Antoniego, ”aby za przykładem swego patrona rozbudzili w sobie szczerą intencję służby Bogu i drugiemu człowiekowi modlitwą oraz dobrymi uczynkami”, oraz ”aby przykład życia i nauczania św. Antoniego napełnił ich radością i odwagą całkowitego otwarcia się na wolę Bożą”.
Po Mszy św. odbył się w katedrze wieczór kolęd i poezji: ”Pójdźcie chrześcijańskie narody do Betleema na gody”. W programie słowno-muzycznym wystąpili: Anna Koźlakiewicz (sopran), Jarosław Domagała (organy) i aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku.
Zainteresowani postacią św. Antoniego, sanktuarium w Ratowie i Bractwem św. Antoniego, mogli nabyć okolicznościowe wydawnictwa oraz otrzymać informacje.
Bractwo św. Antoniego z Padwy, przy diecezjalnym sanktuarium w Ratowie, zostało erygowane przez biskupa płockiego 17 grudnia 2014 roku. ”Ufam, że św. Antoni stanie się dla członków bractwa wzorem do naśladowania, a przykład jego życia będzie drogą do realizacji powołania do świętości” – napisał bp Piotr Libera w dekrecie.
Wśród obowiązków członków bractwa wymienia się: przystępowanie do spowiedzi i przyjmowanie Komunii św. w określonych dniach, celebrowanie wtorków jako dni poświęconych oddawaniu czci św. Antoniemu, pielgrzymka do sanktuarium w Ratowie przynajmniej raz w roku; w miarę możliwości regularne uczestnictwo w rekolekcjach i dniach skupienia organizowanych przez sanktuarium, codzienne odmawianie przepisanych modlitw, uczestniczenie w nowennie ku czci świętego, spełnianie dzieł miłosierdzia chrześcijańskiego, zwracanie się do innych członków bractwa: ”siostro”, ”bracie”. Z przynależnością do Bractwa św. Antoniego związane są również łaski odpustu zupełnego i odpustów cząstkowych.
ks. Włodzimierz Piętka