Co mówią cmentarze

Nowy album-katalog, poświęcony płockim nekropoliom i cmentarzom z terenu powiatu, zawiera blisko 1000 zdjęć. Jest kontynuacją projektu sprzed 21 lat.

Zaczęło się od małej książeczki, poświęconej płockim cmentarzom, wydanej w 1993 r. w Płocku za prezydentury śp. Andrzeja Drętkiewicza. I tamtą, i obecną publikację łączy osoba autora - Tomasza Gałązki, który dokonał tytanicznej, wieloletniej pracy sfotografowania nekropolii w Płocku i cmentarzy w całym powiecie.

- Podczas swoich wędrówek, które trwały kilka lat, zrobiłem ponad 5 tysięcy fotografii. Samo odnajdowanie cmentarza to była połowa sukcesu. Trzeba było jeszcze po nim chodzić, ścieżkami, alejkami i szukać grobów tych ludzi, którzy są ważni dla tego terenu. Miałem oczywiście jakieś nazwiska napisane na ściądze. Korzystałem też z pomocy życzliwych ludzi, którzy pomagali mi znaleźć te grobowce, które warto sfotografować - opowiadał autor podczas spotkania w Książnicy Płockiej z czytelnikami.

Podczas promocji albumu-katalogu, zatytułowanego „Cmentarze Mazowsza. Płock i powiat płocki” Tomasz Gałązka opowiadał o przykładach najciekawszych obiektów sztuki sepulkralnej, czyli nagrobnej, z fotografowanych przez niego cmentarzy, m.in. z Gąbina, Dobrzykowa, Wyszogrodu czy tzw. płockich Powązek. - Ciekawym przykładem jest cmentarz żydowski w Gąbinie, który był doszczętnie zniszczony. Znaleźli się dobrzy ludzie i został odbudowany. Powstało amfiteatralne ułożenie macew, które tworzą taki nastrój żałoby po tym, co się stało z narodem żydowskim - mówił fotograf.

Zaznaczył m.in., że tym, czego szukał i co starał się pokazać na zdjęciach, jest łączność zmarłych i ludzi żywych, a także zależność między krajobrazem Mazowsza, który jest dokoła, a krajobrazem cmentarza. - Cmentarz jest przestrzenią, gdzie spotykają się bardzo różne emocje - mówił.

W katalogu zdjęcia dopełniają komentarze - informacje o grobach, ludziach, którzy są tam pochowani. Jak przyznał autor tej publikacji, jest już przygotowany na kolejne albumy, dokumentujące cmentarze innych powiatów Mazowsza.

- Jest to książka, w której  przepiękne ilustracje pokazują te znane nagrobki, ale także te zapomniane, umykające w głąb niepamięci. Ale to także książka, która podaje najważniejsze informacje o płockich cmentarzach. Jest to wreszcie album, który pokazuje prawdę, że śmierć jest rzeczą niezwykle sprawiedliwą, która dotyka wszystkich - mówiła podczas spotkania Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

am