Nowy numer 24/2021 Archiwum

Dla rodzin

Ks. bp Adam Szal powołał do pełnienia posługi moderatora krajowego DK ks. Tomasza Opalińskiego, obecnie proboszcza parafii św. Rocha w Janowie.

- Bardzo się cieszymy z tej nominacji dla ks. Tomasza; to dla nas radość podwójna, bo jest z naszej diecezji, ale także z naszego rejonu – przasnyskiego. Ks. Tomasz urodził się i wychował w rodzinie oazowej, przeżył wiele rekolekcji, rozumie ten ruch. Wiemy, jak ważna jest rola duszpasterza w powstawaniu kręgów oazowych i w dalszej ich działalności. Niedawno, z jego inicjatywy, byliśmy w jego parafii w Janowie, z myślą o tworzeniu nowych kręgów Domowego Kościoła. Stworzyła się już lista chętnych małżeństw, która zamknie się po wizycie kolędowej – mówią Irena i Andrzej Dołęgowie, para diecezjalna Domowego Kościoła w diecezji płockiej.

Ks. Tomasz Opaliński z Ruchem Światło Życie związany jest od 1981 r. W czasie posługi w Ruchu był członkiem diecezjalnej diakonii jedności, współtwórcą i redaktorem odpowiedzialnym diecezjalnego listu jedności „Charyzmat i wierność”, a także moderatorem diecezjalnej Szkoły Animatora i moderatorem diecezjalnym Ruchu Światło–Życie w naszej diecezji. Od ponad 10 lat prowadził regularnie rekolekcje DK - „oazę” wakacyjną, rekolekcje tematyczne, dla par rejonowych, a także sesje o pilotowaniu kręgów, ORDR I i II st. Wielokrotnie też prowadził Triduum Paschalne w formie rekolekcji dla rodzin.

Nowy moderator krajowy DK jest także absolwentem studiów polonistycznych, licencjacko-doktoranckich w zakresie homiletyki oraz Podyplomowego Studium Retoryki przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. W płockim WSD był wykładowcą homiletyki; pracował także w diecezjalnych mediach: był m.in. redaktorem odpowiedzialnym płockiej edycji tygodnika „Niedziela” oraz p.o. dyrektora Katolickiego Radia Płock. W tym czasie współpracował także z naszą edycją „Gościa Niedzielnego”. Obecnie ks. Tomasz Opaliński jest proboszczem parafii św. Rocha w Janowie.

Ks. Tomasz był wybrany spośród trzech kandydatów, przedstawionych, zgodnie z pkt. 33 "Zasad Domowego Kościoła", biskupowi delegatowi KEP ds. Ruchu Światło - Życie.

- Kiedyś Jan Paweł II powiedział, że coś jest dane i zadane. Fakt, że mamy teraz w bezpośrednim sąsiedztwie moderatora krajowego naszego ruchu jest dla nas wszystkich radością, ale i zadaniem. Napisaliśmy wczoraj ks. Tomaszowi życzenia żywych darów Ducha świętego, a także przyjaznych dłoni do pomocy. To jest dla nas wszystkich zadanie. Słyszymy dziś dużo o ewangelizacji; w diecezji ruszyły rekolekcje kerygmatyczne; widzimy jak ważna jest ewangelizacja i formacja w małych ruchach i wspólnotach. Na tym terenie nie ma tak wiele wspólnot DK, a potrzeby są ogromne, w zakresie relacji w rodzinie.  Bycie w małej wspólnocie, odwoływanie się do wspólnego światopoglądu, świata wartości jest bardzo ważne – przekonuje Andrzej Dołęga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama