Nowy numer 43/2020 Archiwum

Gwiazdy śpiewają

Przez cztery wieczory zabrzmią w płockiej bazylice katedralnej kolędy i pastorałki w wykonaniu wybitnych artystów. Gośćmi wydarzenia będą m.in. Władek Pawlik, Olga Bończyk i mezzosopranistka Monika Krajewska.

To już 20. Płockie Kolędowanie, dlatego tym razem organizatorzy zapraszają aż na 4 koncerty, od 2 do 5 stycznia. Zgodnie z wieloletnią tradycją wydarzenia, obok znanych artystów wystąpią płockie chóry i zespoły.

W piątek, 2 stycznia w katedrze zabrzmią „Kolędy z Podlasia”, w wykonaniu zespołu „Dziczka”. Grupa, którą tworzą: Tatiana Sopiłko (etnomuzykolog z Kijowa, członkini ukraińskiej grupy Drewo), Maniucha Bikont, Justyna Czerwińska, Marysia Puzyna, Ewa Winiarska i Agata Wróbel, zaprezentuje materiał ze swojej płyty, wydanej w grudniu 2013 r. Tworzy go świąteczny repertuar mieszkańców północnego Podlasia złożony z kolęd, noworocznych pieśni oraz „hohotuchy" (czyli teatralnego widowiska z Kozą, Koniem lub Żurawiem oraz pieśni, jakie im towarzyszą).

Gwiazdą drugiego koncerty, w sobotę, będzie Włodzimierz Pawlik – kompozytor, pianista jazzowy i pedagog, laureat nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”, artysta, wielokrotnie wyróżniany tytułem „Jazzowy Muzyk Roku”.

Niedzielny wieczór, 4 stycznia zapowiada się równie ciekawie. W płockiej katedrze wystąpi wybitna mezzosopranistka Monika Krajewska, absolwentka prestiżowego Yale University (USA), Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego oraz University of Connecticut. Zadebiutowała w Nowojorskiej Carnegie Hall z Hartford Symphony jako solistka w Requiem Mozarta a następnie w programie „Two Nations One Love” wykonując pieśni K. Szymanowskiego i  F. Chopina. Podczas Płockiego Kolędowania artystce towarzyszyć będzie Vox Singers, Chór Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Ten młody płocki zespół ma już na swoim koncie sukcesy w międzynarodowych konkursach chóralnych w Austrii, Czechach i na Łotwie.

Ostatni koncert tegorocznego Kolędowania, 5 stycznia, będzie należał do Olgi Bończyk, znanej aktorki i wokalistki oraz do płockich zespołów. Olga Bończyk, występująca m.in. na deskach teatrów: Rampa, Roma, Kamienica, nagrała także płytę z kolędami. W tym koncercie wystąpi także: Chór Mieszany Minstrel z LO im. Marsz. S. Małachowskiego, pod dyrekcją Sławomira Gałczyńskiego. Chór ma już w swoim dorobku m.in. wykonanie Mszy Koronacyjnej W. A. Mozarta z czołowymi polskimi solistami i Płocką Orkiestrą Symfoniczną, przygotowanie koncertu składającego się z fragmentów oper, operetek i musicali, koncert gospel z muzykami Akademii Muzycznej w Katowicach. Podczas finału Kolędowania zaśpiewa także Kameralny Zespół Wokalny POKiS, który skupia absolwentów Małachowianki i może pochwalić się bogatym repertuarem – od muzyki dawnej, po negro spirituals, a także Kwartet Smyczkowy Bemolla.

Wszystkie koncerty będą odbywać się od godz. 19, w bazylice katedralnej w Płocku. Wstęp wolny.

Organizatorami wydarzenia jest POKiS, parafia katedralna i kuria płocka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama