Problem niech nie czeka

Płocka organizacja pozarządowa z ponad 20-letnią historią prowadzi poradnię rodzinną. W tym roku kontynuowała pracę w ramach programu "Bezpieczna Rodzina". Jej specjaliści udzielili łącznie 117 porad.

Powoli, coraz więcej osób z Płocka, potrzebujących pomocy psychologicznej, pedagogicznej i prawnej trafia do poradni, prowadzonej przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. W tym roku z porad prawnych skorzystało w niej 48 osób, psycholog pracował z 25 osobami, pedagog – z 24, a doradca rodzinny - z 20 osobami, informuje o statystykach Anna Grędecka, pedagog.

O jakie porady zwracają się najczęściej płocczanie? Szukają pomocy w sprawach prawnych, szczególnie z zakresu prawa rodzinnego, np. w sprawach alimentacyjnych, rozwodu, eksmisji, ustalenia ojcostwa, czy niewywiązywania się ze służebności wobec starszych rodziców.

Młodzi ludzie najczęściej proszą o pomoc psychologa w obliczu traumatycznych wydarzeń życiowych; m.in. żałoby, porzucenia przez partnera. Specjaliści pomagali też w przypadkach zaburzeń odżywania – anoreksji. Poza tym – obejmują pomocą w przypadku wszelkiego rodzaju konfliktów i problemów rodzinnych.

- W wielu przypadkach zainteresowane osoby oczekują informacji, wsparcia, mają potrzebę wypowiedzenia się. Czasem wysłuchanie ich pomaga i  wystarcza. Inne problemy rozwiązujemy długofalowo według potrzeb wykorzystując różne formy pomocy -  porady, mediację, rozmowy terapeutyczne i konsultację – informuje Anna Grędecka.

- Oczywiście, dobrze by było, gdyby przychodziły całe rodziny, nie tylko jedna osoba. Lepiej też i skuteczniej pracuje się z osobą, która jest zmotywowana do zmiany. Trudniej natomiast o efekty, jeśli taka osoba nie ma wewnętrznego przekonania – zaznacza Małgorzata Ochocińska, psycholog w poradni.

Specjaliści tej poradni pracowali także z dwoma sprawcami przemocy, którzy zostali skierowani przez kuratorów sądowych, a także udzielili pomocy psychicznej i ekonomicznej 8 osobom, które doznawały przemocy. W tej grupie było trzech mężczyzn, którzy doświadczają przemocy ze strony dorosłych dzieci.

Poradnia, prowadzona przez płockie SRK, podobnie jak w roku ubiegłym, realizowała od stycznia 2014 r. w ramach zadania publicznego Program „Bezpieczna Rodzina”, wspierany przez Prezydenta Płocka. Jest to program, który obejmuje zarówno przeciwdziałanie przemocy w rodzinie, jak i działania na rzecz zapobieganiu uzależnieniom. Dlatego specjaliści poradni kontynuowali spotkania edukacyjne w dwóch płockich Ośrodkach Nauki Jazdy („Prawko” i „Polkurs”).

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am