Nowy numer 3/2021 Archiwum

Rok maryjny w Popowie

W tym roku minie 350 lat od zapoczątkowania kultu maryjnego w Popowie Kościelnym. Przypada również rocznica 150-lecia utworzenia parafii pw. Narodzenia NMP.

Na czas jubileuszu Stolica Apostolska udzieliła odpustu pielgrzymom nawiedzającym świątynię w Popowie i modlącym się przed obrazem Matki Bożej.

”Wkrótce będzie obchodzony jubileusz 350 lat od momentu, w którym w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, z powodu licznych łask tu otrzymanych przez macierzyńskie wstawiennictwo Matki Bożej rozpoczął się żarliwy kult obrazu maryjnego, co zapoczątkowało wzrost życia religijnego, który przez wieki postępował i nadal postępuje. 

Dla szczęśliwego i prawowiernego celebrowania tego wydarzenia we wspomnianym kościele od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2015 roku ustanawia się: okolicznościowe nabożeństwa, promuje się różne formy pobożności maryjnej, a także przekazuje się właściwą naukę. W tym określonym celu aby nabożeństwo do NMP było promowane wśród wiernych a dzięki Jej pomocy ich życie w sposób głębszy było potwierdzane Ewangelią, co zaś jeszcze obficiej otworzy dla wiernych skarby Bożej łaski. (…)

Penitencjaria apostolska na mocy specjalnego mandatu udzielonego jej przez Ojca świętego Franciszka udziela odpustu zupełnego na zwykłych warunkach (spowiedź sakramentalna, komunia święta, modlitwa w intencji Ojca świętego) Ten to odpust mogą otrzymać wierni prawdziwie skruszeni, kierowani miłością do Boga, mający intencje uzyskania takiego odpustu. 

Jeśli będą odwiedzać kościół w Popowie Kościelnym pod wezwaniem Narodzenia NMP w pielgrzymce mogą otrzymać odpust uczestnicząc w nabożeństwach jubileuszowych lub innych praktykach duchowych określonych według woli ordynariusza miejsca, lub przynajmniej przed obrazem niebieskiej Patronki przez pewien czas modlitwy do Boga zanosząc, za wierność powołaniu chrześcijańskiemu mieszkańców Popowa Kościelnego, o powołania kapłańskie i zakonne, za obronę instytucji rodziny i małżeństwa. Kończąc Modlitwą Pańską, Wyznaniem wiary i wezwaniem  Matki Bożej.

Pobożni wierni którzy z powodu starości lub poważnej choroby nie mogą przybyć do kościoła mogą otrzymać odpust zupełny, jeśli nie mają przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, mają intencje otrzymania odpustu, pod wymienionymi wyżej trzema warunkami, przed jakimkolwiek obrazem małym Niebieskiej Patronki łącząc się duchowo w przeżywaniu nabożeństw jubileuszowych i pielgrzymek ofiarując swoje modlitwy i cierpienia miłosiernemu Bogu przez Maryję. Aby ten dostęp do Bożej łaski udzielonej kościołowi przez władzę kluczy łatwiej dzięki miłości pasterskiej się realizował, Penitencjaria usilnie prosi aby proboszcz i kapłani posiadający stosowne uprawnienia do słuchania spowiedzi, duchem ochoczym i oddanym poświęcili się sprawowaniu sakramentu pojednania a także udzielaniu chorym komunii świętej. Dokument jest ważny w całym roku jubileuszowym maryjnym w Popowie Kościelnym, bez względu na przeciwne postanowienia” – napisano w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej.

Główne uroczystości jubileuszowe odbędą się w Popowie 22 i 23 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama