W ciechanowskim Zamku Książąt Mazowieckich otwarto stałą wystawę o mazowieckich Piastach.
Bardzo ciekawa jest także historia pierwszego, jeszcze przed orłem, godła Mazowsza, czyli smoka. Zwiedzający wystawę dowiedzą się, że godło to może wywodzić się z... Wysp Brytyjskich i mieć związek z legendarnym królem Arturem, poprzez – najmłodszego syna ostatniego anglosaskiego władcy Anglii Harolda Godwinsona. Pokonany i zabity w bitwie pod Hastings przed Normanów Wilhelma Zdobywcy, miał kilku synów, z których najmłodszy – Magnus po latach tułaczki trafił na Śląsk, gdzie został komesem wrocławskim. Bolesław Krzywousty uczynił go komesem czerskim. Magnus zmarł na Mazowszu. I to właśnie jemu przypisuje się przyniesienie smoka z Kornwalii na Mazowsze.
Opuszczających wystawę żegna zakuty w kajdany więzień zamkowego lochu. Jęcząc powtarza, że jest niewinny, że ktoś inny jest winny. Co ciekawe napis tej treści znaleziono na ścianie w drugiej z baszt, gdzie przed wiekami mieścił się zamkowy areszt.
Autorem scenariusza wystawy jest Daniel Sukniewicz. Dlaczego wybrał Ciechanów? - Bo chyba tu najmocniej bije serce Mazowsza – stwierdził podczas otwarcia. W historyczne role wcielili się aktorzy amatorskiego teatru ”Rozmyty Kontrast”, kierowanego przez Andrzeja Liszewskiego, a działającego przy Powiatowym Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie im. Marii Konopnickiej. Wicedyrektor Muzeum Szlachty Mazowieckiej Krzysztof Antoni Sobczak specjalnie podziękował za pomoc i współpracę przy organizacji wystawy dyrektor PCKiSz, Teresie Kaczorowskiej.
Marek Szyperski