Nowy numer 3/2021 Archiwum

Jeszcze wiele niewiadomych

Rada Powiatu Płońskiego zdominowana przez ludowców, a rada miejska przez środowiska prawicowe. O fotel wójta w kilku gminach dojdzie do dogrywki. Druga tura czeka również płońszczan w wyborach na burmistrza.

Urzędujący szef płońskiego ratusza Andrzej Pietrasik 30 listopada spotka się z Elżbietą Wiśniewską, obecną dyrektorką Miejskiego Centrum Kultury, którą od początku typowano na czarnego konia burmistrzowskiej rozgrywki. Obecnie trwają rozmowy z pozostałymi kandydatami, którzy znaleźli się poza finałową dwójką, komu mogli by oni przekazać poparcie i wskazać najlepszą opcję dla swojego elektoratu.

Ze zwycięstwa cieszy się już za to Mariusz Godlewski, który pewnie pokonał konkurentów aspirujących do funkcji burmistrza miasta Raciąża.

Co by nie pisać, dosyć zaskakujące wyniki odnotowano do płońskiej rady miasta. Weszło do niej aż dziewięciu przedstawicieli Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i jeden z Prawa i Sprawiedliwości. Wspierające obecnego burmistrza Porozumienie Samorządowe Ziemi Płońskiej może liczyć na ledwie cztery mandaty. Tak więc Andrzej Pietrasik, jeśli wygrałby drugą turę, to na 99 proc. może pożegnać się z większością w radzie.

Jeśli już o Raciążu była mowa, to dodajmy, iż wójtem tejże gminy został ponownie Ryszard Giszczak, pełniący swe obowiązki nieprzerwanie od 1992 roku. O drugą turę nie muszą martwić się ponadto: Sławomir Zalewski – wójt gminy Nowe Miasto, Marek Czerniakowski – wójt najmniejszej gminy na Mazowszu – gminy Joniec, Beata Pierścińska – wójt gminy Naruszewo, Marcin Gortat – wójt gminy Czerwińsk n/Wisłą oraz wójt gminy Płońsk Aleksander Jarosławski. Ten ostatni cieszył się ponad 80-procentowym poparciem, a trzeba też podkreślić, że Jarosławski w potyczce o reelekcję nie miał ani jednego rywala. – Nie jest łatwo rywalizować z samym sobą – komentował pół żartem, pół serio nowy-stary wójt płońskiej gminy. Co ciekawe, w radzie zapanuje niespotykana jedność, bowiem wszystkich 15 rajców, podobnie jak i sam gospodarz gminy, wywodzi się z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

PSL nie musi szukać koalicjantów również w Radzie Powiatu Płońskiego, będzie rządził samodzielnie. Co dla wielu może być sporym zaskoczeniem, do sali obrad w ośrodku rolniczym na Poświętnym wejdzie 13 ludowców. W ogóle, jeśli porównamy wybrany na nowo skład rady z poprzednim, to znajdziemy aż 11 tych samych nazwisk. W zestawieniu tym znaleźli się m.in. obydwaj starostowie: Jan Mączewski i Andrzej Stolpa, oczywiście reprezentujący barwy PSL. Do rady nie wszedł za to nikt z trzyosobowego prezydium minionej kadencji samorządowej.

W ostatnią niedzielę listopada powtórka z wyborów na wójta czeka mieszkańców gmin: Sochocin (Anna Zwierzchowska vs Andrzej Romatowski), Załuski (Romuald Woźniak vs Roman Słupecki), Baboszewo (Wiesław Przepełski vs Tomasz Sobecki) oraz Dzierzążnia (Mirosław Opolski vs Witold Pająk).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama