Nowy numer 48/2020 Archiwum

Patriotyzm na ulicach

Nasze listopadowe świętowanie odzyskania państwowości miało różne odcienie. Były w nim obecne i radosna duma, i wzruszenie, ale i tęsknota za bliskimi, którzy wyjechali za chlebem.

Przyglądając się choćby tylko płockim obchodom listopadowego Święta Niepodległości, można zauważyć, że coraz bardziej potrafimy się nim cieszyć. Rozłożone na kilka kolejnych dni wydarzenia, w tym koncerty, wspólne śpiewy pieśni patriotycznych, nabożeństwa sprawiają, że obchody tego święta wyszły poza formułę jednej uroczystości.

Po raz kolejny odbył się także bieg z biało-czerwoną flagą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Płock jednak nie był jedynym miastem w regionie, gdzie taka inicjatywa się odbyła; biegacze uczcili w ten sposób to święto także w Płońsku i Mławie. Różnorodność wydarzeń – od kulturalnych po sportowe, sprawia, że świętowanie wyzwolenia Polski przyciąga coraz więcej ludzi.

O tym odradzającym się godnym i radosnym przeżywaniu mówił bp Piotr Libera podczas centralnych uroczystości w płockiej katedrze 11 listopada. Zauważył, że nie sprawdza się strategia, stosowana w niektórych kręgach, ośmieszania rzekomo tak polskiego „wymachiwania szabelką”, umniejszania powstań narodowych i wmawiania Polakom antysemityzmu i ksenofobii. – Przeczą temu setki osób starszych i młodych włączających się we wspólne śpiewy patriotyczne, w rekonstrukcje walk na ulicach Płocka w rocznicę najazdu bolszewickiego czy powstania styczniowego i na ulicach stolicy w kolejne obchody rocznicy powstania warszawskiego.

Przeczą: harcerze, kibice, harleyowcy, młodzi gimnazjaliści, którzy jeżdżą na Kresy, by porządkować groby powstańców listopadowych czy styczniowych. Przeczą ci, dla których bohaterami stają się powstańcy warszawscy, żołnierze wyklęci – ludzie, którzy na pierwszym miejscu postawili słowa wypisane na zakrwawionych sztandarach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, odwagę w jej obronie i uczciwość w jej służbie – powiedział biskup płocki podczas uroczystości 11 listopada.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama