Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rozśpiewani dla Polski

W Tłuchowie odbył się XI Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej.

Już po raz jedenasty mieszkańcy gminy Tłuchowo uczcili rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości m.in. Przeglądem Pieśni Religijnej i Patriotycznej, którego inicjatorem jest ks. kan. Andrzej Zakrzewski, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP.

W tegorocznym przeglądzie wzięło udział 17 wykonawców: solistów, zespołów i grup muzycznych, orkiestr oraz chórów. Corocznie przegląd poprzedzony jest apelem poległych i pomordowanych, złożeniem wiązanek pod pomnikiem w centrum Tłuchowa oraz Mszą św. w intencji ojczyzny. Z roku na rok do udziału w Przeglądzie Pieśni Religijnej i Patriotycznej zgłasza się coraz więcej zainteresowanych. Tegoroczny przegląd przeszedł oczekiwania organizatorów. Był bowiem najliczniejszym, jeśli chodzi o liczbę występujących przeglądem, podczas którego na scenie Gminnego Ośrodka Kultury zaprezentowali się nie tylko lokalni artyści, ale również goście z Lipna i powiatu lipnowskiego. Ks. kan. Andrzej Zakrzewski zwraca uwagę, jak ważne są tego typu lokalne przedsięwzięcia, i że są wyrazem podtrzymywania tradycji narodowej oraz patriotyzmu. - Patriotyzm to przede wszystkim kultura, polskie obyczaje, ojczysty język, zabytki kultury i sztuki, to symbole narodowe. Patriotyzm to także nasza codzienna uczciwa praca, solidne wypełnianie obowiązków, szacunek i troska o rodzinę. To również takie inicjatywy, jak Tłuchowski Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej - mówił podczas kazania ks. Zakrzewski.

Kultywowanie tradycji i pamięć o tych, którzy polegli za ojczyznę ma tu w Tłuchowie szczególne znaczenie. Podczas tegorocznych obchodów niepodległościowych, młodzież tłuchowska zasadziła obok kościoła parafialnego Dąb Pamięci o powstańcach styczniowych. Niedawno odrestaurowano mogiłę powstańców, znajdującą się tuż obok tłuchowskiej świątyni, a 30 kwietnia 2014r. bp Roman Marcinkowski poświęcił pamiątkową tablicę wmurowaną przy wejściu do tłuchowskiego kościoła, upamiętniającą 150-lecie walk powstańczych. Młodzież z tutejszych szkół opiekuje się ponadto miejscami pamięci narodowej, usytuowanymi na terenie gminy Tłuchowo.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama