Nowy numer 49/2020 Archiwum

Powrót patrona

Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości w powiatowym szpitalu w Płońsku im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odsłonięto tablicę z jego płaskorzeźbą.

Pamiątkę z roku 1934 przekazał na rzecz szpitala, ze swych prywatnych zbiorów Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

Okazją ku temu stała się setna rocznica wymarszu I Kompanii Kadrowej, zalążka naszego wojska, z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego.

– Mój dziadek był żołnierzem, który walczył pod dowództwem marszałka, więc ówczesne klimaty są mnie szczególnie bliskie i dbam, aby je pielęgnować – mówił główny fundator tablicy. – Niech ta drobna pamiątka będzie symbolicznym powrotem do historii tego szpitala, do czasów jego świetności, kiedy w 1930 roku został oddany do użytku.

Dobry duch marszałka Piłsudskiego czuwa nad naszym szpitalem, skoro tak wiele udało się w nim zmienić i zmodernizować. Dobry patron to podstawa – przyznawał starosta Jan Mączewski, którego ojciec był żołnierzem naczelnego wodza.

– Tego rodzaju uroczystości upamiętniające naszych bohaterów, powodują to, wszyscy o tę przeszłość będziemy się troszczyli, a przez to zasłużymy na szacunek teraźniejszości i mamy prawo jako naród do przyszłości – nawiązywał do znamiennych słów Piłsudskiego Andrzej Stolpa, wicestarosta powiatu płońskiego.

W uroczystości wzięli również udział członkowie Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk, którzy już 12. razy przemierzali bojowy szlak I Kompani Kadrowej, delegacja piłsudczyków z Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego w Ciechanowie oraz trębacze z Młodzieżowej Orkiestry Dętej ”Con Grazia” w Płońsku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama