Nowy numer 28/2018 Archiwum

Ożywają przez pamięć

VII Marsz Milczenia swój kres miał na starym dworcu kolejowym, z którego 72 lata temu w bydlęcych wagonach w ostatnią podróż życia hitlerowscy Niemcy wysłali kilkanaście tysięcy Żydów zamieszkujących płońskie getto.

”To była rzeka ludzi!... Nieprzeliczona ilość kobiet, mężczyzn, dzieci... Rzeka ludzi!...” – czytamy we wspomnieniach płońszczanina Kazimierza Ulmera. W kilku transportach, od października do grudnia, na obozową śmierć w Auschwitz posłano około 12 tys. Żydów, z których ocalało ledwie kilkudziesięciu.

– To nie jest zwykły spacer ulicami miasta, a symboliczny gest, który ma sięgać do tamtych tragicznych i niezwykle bolesnych momentów z naszej historii. Bo dopóki ich wspominamy, oni wciąż są żywi – mówił, zwracając się szczególnie do młodego pokolenia płońszczan, burmistrz Andrzej Pietrasik.

Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari ze wzruszeniem wyrażała swoją wdzięczność za kultywowaniu pamięci o jej rodakach, doceniając zaangażowanie m.in. zespołu Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Płońska, który bezustannie poszukuje nowych faktów dotyczących życia ludności żydowskiej w okresie wojennym.

Ekumeniczną modlitwę za dusze zmarłych Żydów odmówili rabin Joel Nowicki oraz ks. dziekan Zbigniew Sajewski. Koncert pieśni żydowskich wykonał aktor Wojciech Machnicki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma