Nowy numer 48/2020 Archiwum

Módlcie się za nami!

Są naszymi orędownikami, patronami parafii, miast i diecezji. Przypomnijmy, kto się nami opiekuje z nieba.

Głównym patronem diecezji płockiej jest św. Stanisław, biskup krakowski i męczennik. Towarzyszy on od początku historii naszej diecezji. Rok 1075 – to data powstania diecezji płockiej, rok 1079 – to data męczeńskiej śmierci św. Stanisława. W katedrze płockiej jeden z ołtarzy bocznych jest poświęcony głównemu patronowi diecezji. Pod jego wezwaniem jest również wiele mazowieckich parafii, m.in. w Mławie, Bieżuniu, Drobinie, Lekowie, Klukowie, czy w Ciachcinie.

Patronem diecezji płockiej jest św. Stanisław Kostka. Głównym miejscem kultu jest diecezjalne sanktuarium w Rostkowie – w miejscu jego narodzenia oraz miasto Przasnysz, zwłaszcza kościół farny, gdzie został ochrzczony. Jego relikwie znajdują się we wszystkich większych ośrodkach miejskich diecezji.

Szczególną i uniwersalną cześć odbiera św. Jan Paweł II. W Ciechanowie już w 2011 roku, dwa tygodnie po jego beatyfikacji, bp Piotr Libera poświęcił kościół dedykowany naszemu papieżowi, w parafii Matki Bożej Fatimskiej. W Pułtusku, przy kościele szkolnym świętych Piotra i Pawła, również w tym samym roku, powstała parafia pw. (wówczas błogosławionego, dziś świętego) Jana Pawła II. Relikwie świętego papieża znajdują się w wielu świątyniach diecezji płockiej. Ostatnio zostały wprowadzone do parafii św. Benedykta w Płocku-Radziwiu i do kaplicy szpitalnej w Makowie Mazowieckim.

Szczególną cześć w diecezji odbiera św. Antoni z Padwy. Jemu zostało poświęcone diecezjalne sanktuarium w Ratowie, w którym jest czczony cudowny wizerunek świętego franciszkanina.

W ołtarzu głównym płockiej bazyliki katedralnej są umieszczone figury przedstawiające świętych i błogosławionych, związanych z naszą diecezją. Są to: św. Stanisław, św. Stanisław Kostka, bł. Honorat Koźmiński, bł. abp Antoni Julian Nowowiejski, bł. bp Leon Wetmański, św. s. Faustyna Kowalska, św. Andrzej Bobola, św. Wojciech.

W tym miejscu należy wspomnieć również innych świętych związanych z diecezją płocką, a zwłaszcza bł. Władysława z Gielniowa, który był gwardianem bernardynów w Skępem, oraz bł. Marię Teresę Kowalską, dziewicę i męczennicę, klaryskę kapucynkę z Przasnysza, męczennicę drugiej wojny światowej z Działdowa.

Święci są patronami niektórych miast w diecezji: Płocka – św. Zygmunt, król i męczennik; Ciechanowa – św. Piotr, apostoł; Mława i Nasielska – św. Wojciech, biskup i męczennik; Płońska – św. Michał, archanioł; Pułtusk – św. Mateusz, ewangelista; Rypin – św. Jan Chrzciciel; a od 18 września bieżącego roku – za zgodą Stolicy Apostolskiej – św. Stanisław Kostka jest patronem Przasnysza.

A dziś kandydatami do chwały ołtarzy z naszej diecezji są między innymi: Bogdan Jański – założyciel zmartwychwstańców, s. Józefa Hałacińska – założycielka pasjonistek i bp Adolf Piotr Szelążek, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się w październiku 2013 roku w Toruniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama