Świadectwo spotkań ze św. Janem Pawłem II, zachęta do podpisywania deklaracji sumienia oraz wspólna modlitwa z bp. Piotrem Liberą w szpitalnej kaplicy, były głównymi elementami obchodów święta Łukasza Ewangelisty na płockich Winiarach.
Biskup płocki akcentował, że w służbie zdrowia chodzi o ”dobro drugiego człowieka”. - W tym kontekście można chyba powiedzieć, że nie ma drugiego tak bliskiego Ewangelii i chrześcijaństwu zawodu, jak zawód lekarza, pielęgniarki czy ratownika medycznego. Bo przecież, choć każdy na swój sposób służy innym, to pracownicy służby zdrowia robią to w sposób najbardziej bezpośredni, najbardziej wymierny i konkretny… I to jest ich szczególne powołanie – zwrócił uwagę ks. biskup. Odwołał się do słów abp. Karola Wojtyły, wypowiedzianych do lekarzy w 1966 roku: ”każdy człowiek ma jakieś człowiecze powołanie. Każdy chrześcijanin ma: człowiecze i chrześcijańskie powołanie. A każdy lekarz ma: człowiecze, chrześcijańskie i lekarskie powołanie - to jest całość. Istotą tego powołania jest służba”. – Ta służba – kontynuował biskup płocki – jest służbą osobie chorej, tak bardzo bezpośrednią pracą dla człowieka i z człowiekiem. To zadanie niezwykle ważne, ale jednocześnie bardzo wymagające i trudne. Dlatego dzisiaj, kiedy oddajemy cześć św. Łukaszowi – patronowi służby zdrowia, modlimy się za wszystkich, którzy podejmują wysiłek pomocy osobom chorym i cierpiącym. Modlimy się także za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, którego relikwie od dzisiaj znajdą się w tej szpitalnej kaplicy. Wiemy przecież dobrze, że wśród wielu grup społecznych i zawodowych, zawsze szczególnie bliskie było dla polskiego papieża środowisko ludzi chorych i pracowników służby zdrowia. Spotkania z medykami i chorymi stanowiły nieodłączny element działalności papieskiej, zwłaszcza podczas audiencji ogólnych i podróży apostolskich. Wszędzie gdzie był, spotykał się z chorymi, cierpiącymi, niepełnosprawnymi oraz z tymi którzy im służą.
Przez jego wstawiennictwo modlimy się zatem za wszystkich pracowników służby zdrowia: modlimy się o siły, o wytrwałość, o wierność ideałom, wierność wartościom: tym ogólnoludzkim i tym chrześcijańskim; modlimy się o wrażliwość na ludzki ból i cierpienie, o życzliwość, cierpliwość, opanowanie, wyrozumiałość i serdeczność. Jak twierdził Jan Paweł II, dobrze wypełnione powołanie przynosi spokój sumienia i wewnętrzne zadowolenie ze zwycięstwa "być" nad "mieć". Nasz wielki rodak mówił także, iż powołanie pracownika lecznictwa zakorzenione jest w Ewangelii i w całej humanitarnej tradycji ludzkości, również przedchrześcijańskiej i poza chrześcijańskiej – powiedział biskup płocki.
Uroczystość w płockim szpitalu zorganizowali: diecezjalny duszpasterz Służby Zdrowia, dyrekcja szpitala na Winiarach, Okręgowa Izba Lekarska w Płocku, Polskie Towarzystwo Lekarskie i Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Wśród zaproszonych gości był Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego i członkowie rady społecznej przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym na Winiarach.
ks. Włodzimierz Piętka