Bp Roman Marcinkowski zainaugurował trzeci rok istnienia Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa.
”Filozoficzne interpretacje modlitwy” - to temat inauguracyjnego wykładu ks. prof. Macieja Bały, który otworzył kolejny rok działalności Płońskiej Akademii ABC Chrześcijaństwa przy parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego.
Po Mszy św. w intencji uczestników spotkań, której przewodniczył bp Marcinkowski, słuchacze licznie wypełnili aulę domu parafialnego, oczekując na wręczenie im dyplomów za ukończenie II roku studiów i bieżących indeksów. Zanim to nastąpiło, głos zabrał prorektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie ks. prof. Maciej Bała. W swoim wykładzie stwierdził, że każda nasza modlitwa jest prośbą i nie mamy innego sposobu zwracania się do Boga, jak tylko przez nią.
- Filozofia nie jest po to, aby burzyć wiarę, tylko po to, by tę wiarę jeszcze czasem umocnić, zadać właściwe pytania, dać nawet narzędzia, byśmy ją przemyśleli. Wiara potrzebuje niekiedy refleksji nad samym sobą - mówił kierownik Katedry Filozofii Boga i Religii, opierając swoje rozważania o wnioski XX-wiecznego francuskiego myśliciela Maurice’a Nédoncelle’a.
Prelegent wskazywał zasadnicze różnice między prośbami ludzkimi a prośbami Boskimi. - Każdy akt miłości, akt modlitwy to podkreślenie tego, że być w relacji z Bogiem to być od Niego zależnym. Jesteśmy zależni od bliskich w chorobie, starości, od miłości, która jest wokół nas, ale nigdy nie jesteśmy tak zależni, chociażby w momencie naszej śmierci, jak od Pana Boga - tłumaczył ks. Bała.
Drugą zasadniczą różnicą, zdaniem wykładowcy, jest brak dystansu w kontaktach ze Stwórcą. - W życiu codziennym, załatwiając pewne sprawy, w każdej naszej prośbie musimy coś przezwyciężyć, pokonać jakiś dystans. Nie ma tego w relacji z Bogiem, który jest tak blisko nas. Św. Augustyn mówił, że my sobie jesteśmy dalsi aniżeli Bóg wobec nas - stwierdzał duchowny.
Nasze odpowiedzi są adekwatne do prośby albo trochę mniejsze, z kolei Bóg zawsze odpowiada w sposób większy niż jesteśmy w stanie go prosić. Jego odpowiedzią jest to, że On daje nam siebie - wskazywał trzecią rozbieżność ks. prof. - Bóg zawsze odpowiada z miłością. Czasami nie wiemy, czemu różne rzeczy przydarzają się człowiekowi, ale to, co na pewno nam się przydarzy, to obecność całkowitej i bezwarunkowej miłości w naszym życiu. Takiej bezinteresownej miłości jesteśmy w stanie doświadczyć dzięki modlitwie - mówił ks. Bała.
Dominik Nowakowski