Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Mazowsze triumfuje!

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzje ministra finansów, które zobowiązywały Mazowsze do zapłaty czterech ostatnich miesięcznych rat janosikowego za 2013 r. czyli 200 mln zł.

Jak podało biuro prasowe marszałka województwa: „Sąd, uzasadniając orzeczenie, powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby województwo mogło wykonywać zadania własne, "zeszłoroczne wpłaty janosikowego nie powinny przekroczyć 30 proc. dochodów podatkowych samorządu.”

- Wyrok sądu jest jednoznaczny i miażdżący dla Ministerstwa Finansów. Pokazuje, że województwo nie było w stanie zapłacić tych rat janosikowego. Sytuacja finansowa województwa nie była w żadnym stopniu przez nas zawiniona, była wynikiem zbiegu błędnych przepisów z sytuacją gospodarczą - mówił tuż po ogłoszeniu wyroku marszałek Adam Struzik. 

Warto przypomnieć, że janosikowym zajął się także Trybunał Konstytucyjny, który 4 marca przyznał rację Mazowszu.

- Dotychczasowe przepisy nie uwzględniają zmieniającej się sytuacji gospodarczej i mogą doprowadzić Mazowsze do zapaści - przyznali sędziowie TK.

Jednocześnie uznali, że konieczne są zmiany przepisów, a na ich wprowadzenie sędziowie dali parlamentowi 18 miesięcy.   

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma