Nowy numer 3/2021 Archiwum

Belcanto ma 10 lat

Chór parafialny w Jońcu świętował swe okrągłe urodziny.

W czasie Mszy św. 21 września, w kościele św. Ludwika w Jońcu, chór Belcanto wyśpiewał swe dziękczynienie za 10 lat istnienia. Mszy przewodniczył ks. prof. Hieronim Chamski, autor wielu pieśni wykonywanych przez chór. Oprócz niego wśród zaproszonych gości byli m.in. pochodzący z tej parafii o. Marian Błaszkiewicz i były proboszcz ks. kan. Tadeusz Wołowiec oraz inni sympatycy chóru. Przed Mszą św. odbył się półgodzinny koncert , w trakcie którego chór wykonał m.in. pieśni: ”Gaude Mater Polonia” ”Ave verum corpus”, ”Hymn o miłości”, ”O Roma nobilis”, ”Do Ciebie Boże mój”, ”Jeden Kościół”.

Chór Belcanto powstał spontanicznie jesienią 2004r. Obecnie jest prowadzony przez pana Andrzeja Mrozka i liczy 14 członków, w tym 10 kobiet i 4 mężczyzn. Mimo niewielkiej liczby członków, większość utworów jest wykonywana w opracowaniu czterogłosowym, co jak zwrócił uwagę ks. Chamski, jest rzadkością wśród chórów z tak małych parafii. Chór tworzą osoby w różnym wieku: od studentów po emerytów, o różnych profesjach. Stanowią oni grupę ludzi twórczych, zaangażowanych, chętnych do udoskonalania swojego warsztatu wokalnego. Zgodnie z tym, co mówił ks. Chamski w homilii, wspólne śpiewanie zacieśnia więzy przyjaźni, członkowie chóru nie tylko razem pracują dla dobra Kościoła, ale też chętnie spędzają razem wolny czas np. w trakcie wyjazdów do teatru.

Swoim śpiewem, chór uświetnia oczywiście różne uroczystości kościelne w swojej parafii, m.in. przygotowuje koncerty bożonarodzeniowe, a także poza parafią, np. w 2008 roku śpiewał na III Płońskich Dożynkach Gminnych, a w 2012 roku na Dożynkach Diecezji Płockiej i Ziemi Płońskiej. W repertuarze chóru znajdują się również pieśni i piosenki ludowe i patriotyczne śpiewane np. ostatnio na festynie rodzinnym w Jońcu. W sobotę 4 października będzie można usłyszeć chór Belcanto w czasie III diecezjalnej pielgrzymki Kół Żywego Różańca w sanktuarium w Smardzewie. - Przez muzykę i śpiew chcemy dziękować Bogu za Jego łaski i nadal pracować dla dobra Kościoła – mówią członkowie chóru.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama