Nowy numer 48/2020 Archiwum

Raz na 200 lat

Jedna z najstarszych płockich świątyń została gruntownie odremontowana dzięki projektowi „Rewitalizacja Zespołu Zabytkowego Fara w Płocku wraz z otoczeniem - etap I”. - Fara zmieniła się i na zewnątrz, i w środku. Od strony budowlanej wszystko w świątyni jest nowe - mówił ks. Wiesław Gutowski.

W płockiej farze odbyła się konferencja „Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość Fary” podsumowująca remont kościoła. Spotkanie rozpoczęła modlitwa i poświęcenie nowego krzyża w kapitularzu, gdzie miała miejsce konferencja. Na spotkanie złożyły się wystąpienia prelegentów oraz zwiedzanie świątyni. 

- Jest to pierwszy etap tej wielkiej inwestycji polegającej na rewitalizacji Zespołu Zabytkowego Fara - mówił ks. Wiesław Gutowski, proboszcz fary. - Udało nam się wyremontować kościół parafialny św. Bartłomieja, kapitularz oraz zabytkową  dzwonnicę. Takie remonty odbywają się średnio raz na 200 lat. Nasz kościół został zbudowany w 1356 r., pierwszy remont przeprowadzono w 1530 r., kolejny w 1770 r., a ostatni, niewielki, około 1900 r. - mówił ks. Gutowski.

Zakres inwestycji, która rozpoczęła się 6 lat temu, obejmował przeprowadzenie prac projektowych, opracowanie ekspertyz dotyczących zasolenia murów kościoła oraz prac remontowo-budowlanych, niezbędnych do zatrzymania postępującego procesu degradacji kościoła. 

- Zależy nam, aby fara stała się nie tylko miejscem kultu, ale także tętniącym życiem ośrodkiem lokalnej kultury i aktywności. Miejscem o funkcji społeczno-kulturalnej, które będzie integrować społeczeństwo – zaznaczała Agata Rakowska, zaangażowana w projekt od 2008 r. Odremontowany kapitularz ma być salą służącą do różnego typu spotkań i przedsięwzięć o charakterze religijnym, społecznym, kulturalnym i charytatywnym.

Wśród prac remontowo-budowlanych wykonano m.in.: elewację zewnętrzną kościoła, wymianę i montaż instalacji elektrycznej, alarmowej, odgromowej i monitoringu, skucie tynków wewnętrznych, remont kapitularza, montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz centralnego ogrzewania, remont pomieszczeń gospodarczych w kruchcie i zakrystii, wymianę posadzki w kościele, remont schodów na chór i strych kościoła oraz remont podłogi na chórze, dzwonnicy, wieży i dachu kościoła.

Więcej o remoncie fary napiszemy w numerze 41. "Gościa Płockiego" .

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama