Parafia św. Marcina stała się kolejnym ośrodkiem Uniwersytetu Otwartego UKSW. Jego działalność rozpoczęto wykładem ks. prof. Henryka Seweryniaka.
Colloquia Gostyniensia – pod taką nazwą startuje nowa akademia, a właściwie cykl otwartych wykładów, które będą odbywać się w kościele parafii św. Marcina w Gostyninie. Prowadzić je będą wykładowcy uniwersyteccy, znawcy różnych dziedzin teologii, filozofii.
Wykład inauguracyjny poprowadził ks. prof. Henryk Seweryniak, który mówił o historyczności Jezusa Chrystusa. Pokazał w nim m.in. oświeceniowe źródła nurtów, które odrzucają fakt, że Jezus był postacią autentyczną, a także wskazał na argumenty, po które może sięgać współczesny apologeta chrześcijaństwa. Ks. profesor zauważył też, że i teologowie czasem powinni uderzyć się w pierś. – Jeśli spojrzy się na Ewangelię w poczuciu, że ona jest przede wszystkim kerygmatem, a nie także autentyczną biografią Jezusa, to niestety mamy takie konsekwencje - mówił, odnosząc się do nurtów wprost negujących istnienie Jezusa, bądź wypaczających fakty o Jego ziemskim życiu.
Uniwersytet Otwarty, działający w ramach UKSW w Warszawie, został zaproszony do Gostynina przez ks. Ryszarda Kruszewskiego, proboszcza parafii św. Marcina. Jak wyjaśniał podczas pierwszego spotkania dr Kazimierz Szałata, kierujący UO, idea takiej akademii wzięła się z potrzeby wyjścia poza mury uniwersyteckie.
- Ten uniwersytet to realizacja mojego marzenia, bo my często na uczelni traktujemy filozofię, teologię, mistykę, naukę społeczną Kościoła jako skarb bardzo drogi, który trzeba zamknąć w skarbcu. A tymczasem uniwersytet powołany jest do tego, by tam gdzie jest, promieniował mądrością – mówił dr Szałata w Gostyninie.
Pierwszym ośrodkiem UO UKSW w diecezji płockiej była parafia św. Maksymiliana w Płońsku.
am