W Towarzystwie Naukowym Płockim odbyła się sesja naukowa o Płocku w czasie I wojny światowej.
Na sesję „Płock i okolice w czasie I wojny światowej (1914-1918) w 100. rocznicę wybuchu wojny.” złożyły się cztery wykłady oraz dyskusja. Marian Chudzyński, przewodniczący sekcji historycznej TNP opowiadał o sytuacji w Płocku w czasie wybuchu i trwania wojny. Historycy wskazywali także ważne źródła archiwalne, dotyczące okresu wojny. Wśród nich, za niezwykle cenne uznano „Pamiętniki Płocczanki” Marii Macieszyny, o czym mówiła dr Anna Stogowska.
Prelegenci przypomnieli, że Płock był w zaborze rosyjskim i wielkie wzburzenie wśród płocczan wywołała zapowiedź Rosji o mobilizacji do swej armii. Na słupach ogłoszeniowych w lipcu 1914 r. ukazały się liczne ogłoszenia zobowiązujące dorosłych mężczyzn do wstępowania do wojska.
- W Płocku powołano Komitet Obywatelski, którego przewodniczącym był ks. Ignacy Lasocki. Komitet miał przede wszystkim zaprowadzić porządek w mieście, ponieważ policja została wcielona do armii. Brakowało jedzenia więc komitet zajmował się także problemami żywnościowymi – opowiadał Chudzyński. Przypomniał, że po raz pierwszy Niemcy przybyli do Płocka 13 sierpnia. Na ratuszu zawiesili flagę niemiecką a dwa dni później zniszczyli małe mosty drogowe i słupy telegraficzne.
Historycy ukazywali przede wszystkim, jak wyglądało codzienne życie płocczan i jakie panowały nastroje wśród społeczności miejskiej. Wśród prelegentów był m.in. prof. ks. Marian Grzybowski, który wystąpił z referatem o duchowieństwie płockim podczas I wojny światowej.
– Płocczanie byli przekonani, że ta wojna przyniesie Polsce niepodległość – przekonywali prelegenci.
Organizatorem spotkania było Archiwum Państwowe w Płocku oraz sekcja historyczna Towarzystwa Naukowego Płockiego.
.
Agnieszka Kocznur