Nowy numer 21/2024 Archiwum

Muzyczny hołd

W kościele parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku miał miejsce wyjątkowy koncert, upamiętniający 75. rocznicę sowieckiej napaści na nasz kraj.

Jednym z głównych punktów obchodów Dni Patrona Miasta św. Michała Archanioła stało się muzyczne wydarzenie z udziałem jednej z najwybitniejszych kameralnych orkiestr w Polsce i Europie - Sinfonietta Cracovia. Początkowo zespołem miał dyrygować maestro Krzysztof Penderecki, ale z przyczyn zdrowotnych, odwołał swój przyjazd do Płońska. Zastąpił go niemniej uznany artysta Jerzy Maksymiuk, który dał się poznać licznej widowni jako człowiek otwarty i pełen humoru.

- W kontekście tego, co dziś dzieje się na Ukrainie, przypominamy o odebranej nam na kilkadziesiąt lat wolności, o zbrodni katyńskiej, o pełnych więzieniach, o ludziach pragnących niepodległej Polski. Niech ten koncert będzie hołdem dla tych, którzy jej bronili i dla tych, którzy za nich ginęli – tymi słowami otwierał uroczysty koncert burmistrz Andrzej Pietrasik.

Melomani zgromadzeni w świątyni u ”Maksymiliana” mogli wysłuchać między innymi takich utworów jak: Agnus Dei z Polskiego Requiem K. Pendereckiego, Wers J. Maksymiuka, Serenada na smyczki A. Dworzaka oraz Orawa W. Kilara. Zwieńczeniem występu i najlepszym podziękowaniem muzykom za instrumentalną ucztę była owacja na stojąco i gromkie brawa.

Występ w Płońsku zakończył trasę koncertową zatytułowaną ”Pamiętamy”, która poświęcona była rocznicowym, bolesnym wspomnieniom radzieckiej agresji z 17 września 1939 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy