Pamięć i przebaczenie

Tablica, upamiętniająca ofiary zbrodni wojennych w podwileńskich Ponarach, została zamontowana w kaplicy, na zabytkowym cmentarzu parafialnym w Płocku. W uroczystości jej poświęcenia i odsłonięcia uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Rodzina Ponarska.

 

Pamięć i przebaczenie   Płock, 14.08.2014. Uroczystość odsłonięcia i poświecenia tablicy ponarskiej w Płocku. Na zdjęciu od lewej: Renata Buśko, wiceprezes Staowarzyszenia Rodzina Ponarska, Zbigniew Chlewiński, inicjator powieszenia tablicy, Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska Agnieszka Małecka /Foto Gość Tablica powstała także dzięki zaangażowaniu Zbigniewa Chlewińskiego, płocczanina, którego wujek, ks. Zdzisław Chlewiński, profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był świadkiem tamtych wydarzeń. Jego wspomnienia, staraniem pana Zbigniewa, wydane zostały w formie książki, zatytułowanej: „Groza i prześladowanie Polaków i Żydów na Wileńszczyźnie”.

- Wielu z nas, ja także, słyszeliśmy o Katyniu, Oświęcimiu, o wielu innych miejscach kaźni naszego narodu, ale ta zbrodnia pozostaje w ukryciu. Wielu z nas może dowiedziało się o niej w ostatnich dniach. Ale nie chodzi o to, by rozdrapywać rany. Ale o to, aby pamiętać i dać świadectwo prawdzie. Aby to męczeństwo upamiętnić, odsłaniamy i poświęcamy dzisiaj tę tablicę. Ale też wspomnieć trzeba słowa ks. Chlewińskiego, który jest „głęboko przekonany o konieczności przebaczenia krzywd” – mówił podczas Mszy św. ks. Wiesław Gutowski, proboszcz parafii farnej w Płocku.

Podkreślił również, że mimo iż dla wielu zgromadzonych wspomnienie tamtej tragedii jest bardzo bolesne, to trzeba, jako chrześcijanie, „wybaczyć i prosić o wybaczenie”.

 - Nie ma innej drogi dla ludzi wierzących w Chrystusa. Tylko wtedy, kiedy przebaczymy, okażemy się uczniami Chrystusa. Ale to nie wystarczy, trzeba zdobyć się jeszcze na coś więcej. Także na modlitwę za zbrodniarzy, aby Bóg przebaczył – mówił ks. Gutowski.

Przyznał także, że chociaż żyjemy w czasach pokoju, to jednak wydarzenia na niedalekiej Ukrainie, pokazują, że o pokój trzeba zabiegać. Zachęcał do modlitwy o silną wiarę w godzinie próby i dar przebaczania, tak jak Jezus przebaczył na krzyżu dobremu łotrowi.

Na zakończenie Mszy św. tablicę ponarską odsłoniły Maria Wieloch, Renata Buśko i Zbigniew Chlewiński, a poświęcił ją ks. Stefan Cegłowski, proboszcz płockiej parafii katedralnej.

Wydarzenie zgromadziło członków i sympatyków Stowarzyszenia „Rodzina Ponarska” z Warszawy, Gdańska, Olsztyna i Białegostoku. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe szkół. Po liturgii odbył się krótki program patriotyczny, na który złożyły się wiersze w interpretacji Barbary Misiun, aktorki Teatru Dramatycznego w Płocku i komentarz historyczny, zaprezentowany przez ucznia I Liceum Ogólnokształcącego PUL w Płocku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am