Nowy numer 49/2020 Archiwum

Mundury w muzeum

W Muzeum Diecezjalnym w Płocku zobaczymy umundurowanie od okresu insurekcji kościuszkowskiej aż po dzień dzisiejszy.

Wystawę „Żołnierze niepodległości”, której inicjatorem jest ks. Grzegorz Mierzejewski, uroczyście otwarto w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Ekspozycja mogła powstać przede wszystkim dzięki jego zbiorom. Na wystawie zobaczymy umundurowanie i uzbrojenie Polaków z ostatnich dwustu lat. 

- Mam nadzieję, że wystawa wzbogacona kilkunastominutowym filmem, będzie wspaniałą lekcją historii, szczególnie dla młodzieży szkolnej - mówił ks. Andrzej Milewski dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku. Jednocześnie dziękował za pomoc w zorganizowaniu ekspozycji grupie rekonstrukcji historycznej św. Marcina z Mochowa, której założycielem jest ks. Mierzejewski, kustosz wystawy. 

Otwarcie ekspozycji poprzedziła projekcja godzinnego filmu „Bitwa Dobrzykowska”, który zawierał zdjęcia archiwalne i z rekonstrukcji oraz relację mieszkańców Dobrzykowa, Tokar, Ciechomic, Jordanowa - świadków wydarzeń września 1939 r.  

Na ekspozycji znalazła się także symboliczna ścięta brzoza smoleńska i fotografie wszystkich osób, które zginęły w Smoleńsku. Są także osobiste pamiątki po związanym z naszą diecezją ks. Bronisławie Gostomskim, które miał przy sobie w momencie katastrofy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama