Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kmicic znów w Przasnyszu

Na przasnyskim rynku odbyło się Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza.

”Boże, ujmij się! Boże, skarz! Boże, ratuj!” - tymi słowami, wypowiedzianymi przez Andrzeja Kmicica, zakończyło się w Przasnyszu Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Nieprzypadkowo organizatorzy z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nałkowskiej wybrali rozdział IX z drugiego tomu ”Potopu”. Akcja tego fragmentu dzieła Sienkiewicza rozgrywa się m.in. w Przasnyszu, przez który główny bohater podążał z Litwy w kierunku Warszawy. W grodzie nad Węgierką zastała go wieść o kapitulacji obleganego przez Szwedów Krakowa:

”Szlachta oniemiała w pierwszej chwili, lecz Szwedzi poczęli weselić się i wiwatować. W kościele Świętego Ducha, kościele bernardynów i w niedawno wzniesionym przez panią Mostowską klasztorze bernardynek kazano bić w dzwony. Piechota i rajtaria wystąpiły na rynek z browarów i postrzygalni w bojowym porządku i nuż dawać ognia z dział i muszkietów. Następnie wytoczono beczki z gorzałką, miodem i piwem dla wojska i mieszczan, porozpalano beczki ze smołą i ucztowano do późnej nocy”.

Te słowa można było usłyszeć na przasnyskim rynku, w podcieniach ratusza. Wśród osób, które przyjęły zaproszenie do głośnego czytania i wcielając się w postacie bohaterów "Potopu", stworzyły oryginalne interpretacje, nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych z burmistrzem Waldemarem Trochimiukiem w roli Kmicica oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Piotra Jeromina w roli szwedzkiego oficera. Ciekawym pomysłem było obsadzenie w roli Kiemlicza, katechety i radnego Bogusława Brykały, któremu podobnie jak w powieści, towarzyszyli dwaj synowie bliźniacy.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma