Wokół Fryderyka

W piątek rozpoczęła się pierwsza seria festiwalowych koncertów poświęconych balladzie. Za nami już występ zespołu ze Szwajcarii, wykonującego muzykę późnego średniowiecza, oraz koncert z udziałem znakomitych pianistów i solistki operowej. Muzyce towarzyszy poezja w interpretacji znanych aktorów.

Koncert "Średniowieczne horrory"   Koncert "Średniowieczne horrory"
Agnieszka Małecka /Foto Gość
Wczorajszy koncert przeniósł słuchaczy już w epokę romantyzmu, chociaż inspiracje twórcze prezentowanych dzieł sięgały średniowiecza. Na początku zabrzmiała poezja - „Pieśń Wajdeloty” z Mickiewiczowskiego poematu „Konrad Wallenrod” w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego, obecnie aktora Teatru Narodowego w Warszawie. Po niej można było usłyszeć Chopinowską Balladę g-moll op. 23 w wykonaniu młodego pianisty Mischy Kozłowskiego, absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, laureata wielu konkursów krajowych i zagranicznych. I tu już można było przekonać się o wyjątkowej epickości ballad mistrza z Żelazowej Woli i zastanowić, czy prawdą są słowa Roberta Schumanna o tym, że inspiracją dla ballad Chopina były utwory Mickiewicza.

Kolejny utwór w czasie tego koncertu – „Pieśń z wieży” Marii Szymanowskiej do słów Adama Mickiewicza wykonała Elwira Janasik (mezzosopran), absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina i laureatka wielu konkursów wokalnych, wraz z akompaniamentem Jolanty Pawlik, wykładowcy na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina. W pamięci słuchaczy na pewno pozostała Ballada h-moll nr 2 Ferenca Liszta - utworu obfitującego w zmienne, wręcz kontrastujące ze sobą nastroje, odtworzone z wielką precyzją na fortepianie przez Michę Kozłowskiego. Zachwycała też ekspresyjna interpretacja ballady „Lilie” Adama Mickiewicza, w wykonaniu Krzysztofa Wakulińskiego. To właśnie temu nasyconemu dramatyzmem utworowi, w którym są zbrodnia, krew, widmo, trzęsienie ziemi i śmierć, a także dzięki niepokojącej, chwilami demonicznej balladzie Liszta koncert ten zawdzięczał tytuł „Średniowieczne horrory”.

W ramach Chopinianów odbywa się w sumie pięć koncertów. Głównym organizatorem wydarzenia jest Mazowiecki Instytut Kultury, a współorganizatorami Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

am