Nowy numer 42/2020 Archiwum

Wielkie święto folkloru

W czasie trzeciej edycji Vistula Folk Festiwal mieszkańcy Płocka mogli podziwiać występy roztańczonych i rozśpiewanych gości przed ratuszem, w parku, amfiteatrze, galeriach handlowych i w katedrze.

W całym mieście rozbrzmiewały pieśni i tańce ludowe w wykonaniu zespołów m.in. z: z Tajwanu, Włoch, Białorusi, Łotwy oraz Ukrainy.  Zespoły odwiedziły z koncertami także domy dziecka i Domy Pomocy Społecznej. Wyjątkowo ciepło przyjęty przez publiczność został zespół z Ukrainy. W czasie odśpiewywania hymnów państwowych wszystkich zespołów ukraińscy artyści otrzymali wielkie brawa.

Nowością w czasie tegorocznej odsłony tego folklorystycznego festiwalu, był towarzyszący imprezie Jarmark Św. Bartłomieja. Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki wspólnie z parafią farną, Płocką Organizacją Turystyczną i Agencją Rewitalizacji Starówki reaktywowali jarmark, który odbywał się przez trzy dni na Starym Rynku. Można było uczestniczyć w warsztatach rzemiosł dawnych, były też atrakcje dla dzieci i muzyka ludowa na żywo.

Na zakończenie festiwalu, wszyscy muzycy uczestniczyli we Mszy św. w płockiej bazylice. – W czasie festiwalu chcemy dzielić się tym co pozytywne i dobre. Jesteśmy wdzięczni, że możemy spotkać się tu, gdzie wielbi się Boga, uprawiać kulturę i tworzyć kawałek tego dobrego świata. Mimo, że za naszą granicą dzieją się złe i niepokojące rzeczy, chcemy rozszerzać miłość u stóp Chrystusa, otwierając się na świat – mówił w katedrze Artur Wiśniewski, dyrektor POKiS-u, organizator festiwalu.

Niestety w ostatnim dniu festiwalu z powodu dużych opadów, nie odbyła się barwna parada muzyków oraz zabawa z mieszkańcami miasta na Starym Rynku. Gospodarzami festiwalu folklorystycznego były dwa płockie zespoły: „Wisła” i Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama