Nowy numer 43/2020 Archiwum

Prawo stanowione ponad sumienie?

- Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? - usłyszeli wierni zgromadzeni w płockiej bazylice.

Prawo stanowione ponad sumienie?   Po Mszy św. w katedrze złożono kwiaty przy odwachu i oddano hołd obrońcom Płocka Agnieszka Kocznur /Foto Gość W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego Msza św. w katedrze rozpoczęła centralne obchody w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Piotr Libera, który przypominał o dzielnych obrońcach grodu Krzywoustego z 1920 roku, a także o żołnierzach, harcerzach i sanitariuszkach, biskupie Nowowiejskim i księżach rozsianych po parafiach, gdy diecezja płocka stała się głównym terenem wojny z bolszewikami. Jednocześnie bp płocki upominał i pytał: - Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? Tak ceni się oficjalnie prymasa Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. A czy ich głównym wołaniem nie było wołanie o „ludzi sumienia”? Dlaczego więc dzisiaj przedstawia się sumienie jako zagrożenie dla polskiego państwa?

Kończąc kazanie, bp Libera zaproponował, aby za rok zorganizować wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Nowym Rynku. - Mamy w Płocku podczas wakacji festiwale muzyki: audioriver, reggae, techno, hip-hopu i Bóg wie, czego jeszcze... Wszystkie mocno zakrapiane piwem i nie tylko. Czy nad naszą piękną Wisłą, w cieniu królewskiej katedry, u stóp zamku książąt mazowieckich i przy klasztorze św. siostry Prawo stanowione ponad sumienie?   Odpustowa Msza św. w katedrze płockiej Agnieszka Kocznur /Foto Gość Faustyny, przez kilka weekendów z rzędu musi odbywać się tylko coś takiego? A może - proszę, pytam, proponuję - zrezygnujmy z części tych festiwali i spróbujmy zorganizować takie wspólne śpiewanie na naszym Nowym Rynku? Choćby już za rok, 15 sierpnia, w 95. rocznicę bohaterskiej obrony Płocka - proponował bp Piotr.

Po Mszy św. uczestnicy rocznicowych uroczystości spotkali się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przez liczne delegacje. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy i oddano cześć bohaterom rocznicowych wydarzeń.

Warto przypomnieć, że Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Walecznych za ofiarną obronę przed bolszewikami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama