Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Prawo stanowione ponad sumienie?

- Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? - usłyszeli wierni zgromadzeni w płockiej bazylice.

Po Mszy św. w katedrze złożono kwiaty przy odwachu i oddano hołd obrońcom Płocka   Po Mszy św. w katedrze złożono kwiaty przy odwachu i oddano hołd obrońcom Płocka Agnieszka Kocznur /Foto Gość W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego Msza św. w katedrze rozpoczęła centralne obchody w Płocku. Przewodniczył jej i homilię wygłosił bp Piotr Libera, który przypominał o dzielnych obrońcach grodu Krzywoustego z 1920 roku, a także o żołnierzach, harcerzach i sanitariuszkach, biskupie Nowowiejskim i księżach rozsianych po parafiach, gdy diecezja płocka stała się głównym terenem wojny z bolszewikami. Jednocześnie bp płocki upominał i pytał: - Czy to nie wstyd, że w kraju o takiej tożsamości jak Polska znowu stawia się prawo stanowione ponad sumieniem? Tak ceni się oficjalnie prymasa Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II. A czy ich głównym wołaniem nie było wołanie o „ludzi sumienia”? Dlaczego więc dzisiaj przedstawia się sumienie jako zagrożenie dla polskiego państwa?

Kończąc kazanie, bp Libera zaproponował, aby za rok zorganizować wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych na Nowym Rynku. - Mamy w Płocku podczas wakacji festiwale muzyki: audioriver, reggae, techno, hip-hopu i Bóg wie, czego jeszcze... Wszystkie mocno zakrapiane piwem i nie tylko. Czy nad naszą piękną Wisłą, w cieniu królewskiej katedry, u stóp zamku książąt mazowieckich i przy klasztorze św. siostry Odpustowa Msza św. w katedrze płockiej   Odpustowa Msza św. w katedrze płockiej Agnieszka Kocznur /Foto Gość Faustyny, przez kilka weekendów z rzędu musi odbywać się tylko coś takiego? A może - proszę, pytam, proponuję - zrezygnujmy z części tych festiwali i spróbujmy zorganizować takie wspólne śpiewanie na naszym Nowym Rynku? Choćby już za rok, 15 sierpnia, w 95. rocznicę bohaterskiej obrony Płocka - proponował bp Piotr.

Po Mszy św. uczestnicy rocznicowych uroczystości spotkali się przy Płycie Nieznanego Żołnierza, gdzie nastąpiło złożenie kwiatów przez liczne delegacje. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy i oddano cześć bohaterom rocznicowych wydarzeń.

Warto przypomnieć, że Płock otrzymał od marszałka Józefa Piłsudskiego Krzyż Walecznych za ofiarną obronę przed bolszewikami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • diret
  17.08.2014 10:07
  Z wyższością sumienia nad prawem stanowionym bym dyskutował. Prawo stanowione jest wspólnym mianownikiem dla ludzi o różnych poglądach (etycznych, moralnych, religijnych) i umożliwia ich wspólną egzystencję w społeczeństwie.

  Dlatego nie chciałbym, aby żadne religijne poglądy nie były ponad prawem stanowionym w Polsce (przecież jeżeli katoliccy lekarze będą się kierować sumieniem i religią zamiast prawem ,to równie dobrze mogą to robić obywatele innych wyznań, np. muzułmanie...)

  Odnosząc się natomiast do kwestii prof. Chazana - lekarz w publicznej placówce ma przestrzegać prawa i podejmować wszelkie działania mieszczące się w jego granicach dla dobra pacjenta lub jeżeli pacjent sobie tego życzy. Jeżeli sumienie mu w tym przeszkadza, to powinien zatrudnić się w miejscu, gdzie na taki konflikt nie jest narażony.
  doceń 1
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma