GN 43/2020 Archiwum

Pomoc dla Ratowa

Premier Donald Tusk wsparł renowację sanktuarium św. Antoniego w Ratowie.

Premier przyznał 440 tys. zł z rezerwy budżetu państwa na ratowanie pobernardyńskiego zespołu sakralnego. Z prośbą o wsparcie renowacji dachu wystąpił ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium św. Antoniego z Padwy, wraz ze Stowarzyszeniem "Komitet Społeczny Ratujmy Ratowo".

- Pobernardyński zespół sakralny w Ratowie jest unikatem, mamy tu jedyne w swoim rodzaju połączenie stylu „augsburskiego płonącego rokoka” w najczystszej formie z cechami typowymi dla XVIII-wiecznego budownictwa franciszkańskiego. Gdy nie udało się nam zdobyć pieniędzy na remont obiektu w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, spontanicznie poprosiliśmy o pomoc pana premiera – mówi ks. rektor Pawłowski.

- Wiele dachówek już odpadło, podczas każdej ulewy poddasze jest regularnie zalewane, pozostałe dachówki są tak obluzowane, że bez tego remontu dach nie przetrwałby zimy. Pomoc premiera nadeszła w ostatnim momencie, kiedy byliśmy już kompletnie załamani - cieszy się Katarzyna Ożdżeńska, wiceprezes stowarzyszenia.

Ks. rektor i stowarzyszenie dziękują wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły ich wniosek do premiera, a wśród nich: bp. Piotrowi Liberze, parlamentarzystom na czele z posłem Mirosławem Koźlakiewiczem, marszałkowi województwa mazowieckiego Adamowi Struzikowi, wojewodzie Jackowi Kozłowskiemu, staroście mławskiemu Włodzimierzowi Wojnarowskiemu, Grzegorzowi Wróblewskiemu, kierownikowi Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Ciechanowie, ks. prof. Ireneuszowi Mroczkowskiemu, ks. Stefanowi Cegłowskiemu, Renacie Kutyło-Utzig, dyrektor płockiej Małachowianki, mieszkańcom i przyjaciołom Ratowa.

Remont dachu stanowi kolejny etap długoletnich starań sanktuarium w przywracaniu świetności zabytkowemu obiektowi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama