Nowy numer 43/2020 Archiwum

Jasnogórskie wieczory

Między pułtuską parafią św. Jana Pawła II i diecezjalną pieszą pielgrzymką na Jasna Górę, jest szczególny łącznik - relikwie świętego papieża niesione na początku pielgrzymki, pochodzą z najmłodszej parafii diecezji płockiej.

- Staramy się wypracowywać pewne tradycje, które pomogą wzmocnić i zjednoczyć naszą młodą wspólnotę. Jedną z nich są apele podczas trwania pielgrzymki pieszej na Jasną Górę. W tym roku dodatkową motywacją jest papieskie hasło pielgrzymki oraz fakt, że na jej czele niesione są relikwie św. Jana Pawła II, naszego patrona, przekazane pielgrzymom przez naszą parafię – mówi ks. proboszcz Sławomir Stefański.

Nabożeństwa rozpoczynają się o 20.30. Najpierw przypomniana jest trasa, którą danego dnia przeszli pielgrzymi, następnie zgromadzeni modlą się dziesiątką Różańca z rozważaniem opartym o nauczanie św. Jana Pawła II. Następuje obrzęd Komunii św., śpiew Apelu Jasnogórskiego i błogosławieństwo.

- Każdy pielgrzymi dzień jest pokonywaniem drogi ku Jasnej Górze i coraz wnikliwszym wsłuchiwaniem się w nauczanie św. Jana Pawła II. On chce również prowadzić tych wszystkich, którzy duchowo poszli na pielgrzymkę - mówił na jednym z wieczornych spotkań modlitewnych ks. Sławomir Stefański.

- W przeżywaniu tego nabożeństwa pomaga okolicznościowa dekoracja oraz to, ze nabożeństwo odprawiane jest przy wyłączonym świetle, jedynie płonące świece rozświetlają półmrok – mówią uczestnicy wieczornych spotkań u św. Jana Pawła II.

- Na apele przychodzą ludzie w różnym wieku, w tym wielu byłych pielgrzymów, którzy uczestniczyli w niejednej pielgrzymce pieszej, a teraz ze względu na wiek, stan zdrowia, czy wykonywaną pracę nie mogą w niej uczestniczyć. Trudno policzyć, ile osób bierze udział, ale codziennie udzielamy ok. 80 Komunii Św. Wieczorny apel podczas pielgrzymki jest wielkim przeżyciem duchowym oraz jest namiastką tego wspaniałego przeżycia, jakim jest pielgrzymka – mówi ks. proboszcz Stefański.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama