Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie tylko syreny zawyły

Barykada powstańcza, uroczysty apel, wystawa i film towarzyszyły obchodom 70. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Płocku.

Na okoliczność uczczenia bohaterów sierpnia 1944 r. przy Płycie Nieznanego Żołnierza w Płocku stanęła barykada powstańcza, odbył się tam pokaz mundurów i broni rekonstrukcyjnej z okresu II wojny światowej.

W Godzinę "W" rozległ się dźwięk syren, płocczanie zatrzymali się na minutę oddając hołd bohaterom. Chwilę później odbył się uroczysty apel harcerski dla upamiętnienia uczestników wspominanych wydarzeń. Kombatanci, harcerze i zgromadzeni mieszkańcy odśpiewali hymn, następnie złożono kwiaty i zapalono znicze.

- Spotykamy się przy Płycie Nieznanego Żołnierza by oddać hołd bohaterskim żołnierzom, harcerzom, mieszkańcom Warszawy. To oni 70 lat temu marząc o wolnej ojczyźnie nie zawahali się postawić na szali swojego życia, by walczyć o wolność, by walczyć o wolną Polskę. Spotykamy się, bo wśród powstańców byli też płocczanie, a część z powstańców także później w Płocku znalazła swoje miejsce do życia. Spotykamy się przede wszystkim dlatego, bo jesteśmy dumnym narodem, który nigdy nie pogodził się z niewolą, który w swej niełatwej historii zawsze walczył o wolność - mówił Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka. 

Wydarzeniu towarzyszyła ekspozycja plenerowa pt.: „Płocczanie w Powstaniu Warszawskim”, którą można było zobaczyć na Starym Rynku. Mieszkańcy Płocka, bezpłatnie obejrzeli także film fabularny "Powstanie Warszawskie", stworzony na podstawie materiałów z kronik filmowych nakręconych w sierpniu 1944 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama