Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Puste miejsca w kościele

Wakacyjna pogoda zabiera ludzi z kościoła, zwłaszcza dzieci i młodzież.

Niestety, taka jest smutna obserwacja duszpasterska, którą potwierdzają również opublikowane ostatnio wyniki badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Wynika z nich, że w diecezji płockiej na niedzielną Mszę św. chodzi zaledwie 30,1 proc., a do Komunii św. przystępuje 11,6 proc. To mniej, niż średnia krajowa za rok 2013, która dla dominicantes wynosiła 39,1 proc., a dla communicantes 16,3 proc.

Zauważa się spadek dominicantes, wzrasta jednak liczba communicantes – czyli przystępujących do Komunii św. Niestety, nie dla naszej diecezji, gdzie zarówno liczba uczestników niedzielnej Mszy św. i przystępujących do Komunii św. spada. Wystarczy przypomnieć dane badań tego samego instytutu za 2012 rok, według którego w naszej diecezji dominicantes wynosiło 31,9 proc., a communicantes 12,1 proc.

Dane te z pewnością powinny się stać przedmiotem analiz duszpasterskich i synodalnej refleksji.

A tak praktycznie, to cieszą inicjatywy, które przecierają duchowe szlaki w naszej diecezji w czasie wakacji. Myślę tu o odbytej niedawno inicjatywie ewangelizacyjnej ”Przystań Miłosierdzia” w Płocku, o wędrującej po raz 25. pieszej pielgrzymce w intencji trzeźwości narodu z Bieżunia do Niepokalanowa, o wędrujących szlakiem św. Jakuba, o zbliżającej się pielgrzymce na Jasną Górę. Tych zaproszeń i pomysłów jest wiele, ale czy są chęci…?

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma