Zwiedzając Muzeum Diecezjalne w Płocku i katedralny skarbiec, warto zwrócić uwagę na 19 zabytkowych monstrancji.
Trwa oktawa Bożego Ciała. Bp Piotr Libera w najnowszym wpisie na Twitterze zachęca do częstszego nawiedzania w tych dniach Najświętszego Sakramentu w kościołach. W ten sposób, radość uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa winna się przedłużyć na osobistą modlitwę i adorację oraz na komunię z Eucharystycznym Panem w codzienności.
Przy tej okazji warto zwrócić uwagę, jak piękne i kunsztownie wykonane są naczynia liturgiczne, w których w czasie procesji jest publicznie wystawiony Najświętszy Sakrament. Okazałe monstrancje można spotkać w każdej parafii, ale najpiękniejsze i najbardziej ozdobne zostały zgromadzone w skarbcu katedralnym, w Muzeum Diecezjalnym w Płocku. Są to dzieła sztuki - 19 monstrancji, w których obok kunsztu artystów, którzy je wykonali, warto zwrócić uwagę na duchowe przesłanie i artystyczną katechezę, która w nich jest zawarta.
Na ekspozycji można więc zobaczyć dostojne monstrancje z katedry płockiej czy z Krasnego. Na niektórych jest przedstawienie Trójcy Świętej, aniołów adorujących Najświętszą Hostię. Jest monstrancja z parafii Węgra, z fundacji ks. Jana Krętkowskiego z 1536 roku - być może przed nią adorował Najświętszy Sakrament św. Stanisław Kostka. Zresztą figurka świętego została do tej monstrancji później dodana.
Niektóre monstrancje przedstawiają Najświętszą Maryję Pannę w chwili Zwiastowania, Maryję brzemienną albo trzymającą martwe ciało Zbawiciela. Matka Boża jest więc na nich ukazana jako "niewiasta Eucharystii", jak pisał św. Jana Paweł II w encyklice "Ecclesia de Eucaristia". Inne monstrancje przedstawiają Maryję z Dzieciątkiem, Świętą Rodzinę i świętych adorujących Najświętszy Sakrament.
ks. Włodzimierz Piętka