Nowy numer 44/2020 Archiwum

Boże Ciało w Płocku

Wobec takiego świata, w którym żyjemy, mamy być świadkami bezgranicznej miłości Chrystusa - usłyszeli wierni w czasie uroczystości.

Centralne uroczystości rozpoczęły się w płockiej bazylice katedralnej Mszą św., której przewodniczył bp Piotr Libera. Po jej zakończeniu płocczanie przeszli w procesji eucharystycznej ulicami miasta, zatrzymując się przy czterech ołtarzach, przygotowanych przez parafie Starego Miasta: katedralną - św. Zygmunta, św. Maksymiliana Kolbego, farną - św. Bartłomieja i św. Jana Chrzciciela.

Na koniec przy ołtarzu ustawionym przy kościele św. Jana Chrzciciela bp Piotr wygłosił kazanie. Przypominał pasterzy płockiego kościoła - abp. Juliana Nowowiejskiego i  bp. Leona Wetmańskiego - którzy przed 15 laty zostali włączeni do grona błogosławionych przez papieża św. Jana Pawła II.

- Dzisiaj przyszło nam żyć w świecie zagubionym, naznaczonym egoizmem i przemocą, w świecie rozdzieranym konfliktami i wojnami, niszczonym przez grzech i żądzę zysku - ale jednocześnie w świecie szukającym sensu, tęskniącym za dobrem i miłością. Przyszło nam żyć w świecie, w którym medialnie niszczy się lekarza - mam na myśli profesora Chazana - który nie zgodził się zabić nienarodzonego dziecka - mówił w kazaniu biskup płocki.

- W takim świecie żyjemy i wobec takiego właśnie świata mamy być świadkami bezgranicznej miłości Chrystusa - tej samej miłości, której świadkami byli nasi błogosławieni pasterze czasów wojny - zaznaczał. - Bądźmy wierni coniedzielnej Mszy św., codziennej modlitwie i medytacji, wewnętrznej czystości i miłosierdziu świadczonemu słabszym, zepchniętym na margines i cierpiącym - apelował na koniec.

Oprawę muzyczną procesji Bożego Ciała zapewniła orkiestra dęta z parafii Skrwilno.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama