Młodzi zawodnicy, skupieni w Salezjańskiej Organizacji Sportowej RP na terenie inspektorii warszawskiej, przyjechali do Płocka, żeby rozegrać turnieje w kilku dyscyplinach sportowych.
Łódź, Ełk, Kutno, Ostróda, Suwałki, Sępopol to miejsca, z których przybyło blisko 500 uczestników igrzysk. Płock - gospodarz imprezy - był godnie reprezentowany. Nasi zawodnicy zwyciężyli w kilku turniejach.
XIX igrzyska inspektorialne rozpoczęły się w Mszą św. w kościele św. Stanisława Kostki, której przewodniczył ks. Przemysław Kawecki, inspektorialny radca ds. młodzieży. Duszpasterz przypomniał wszystkim, że według św. Jana Bosko drogą do osiągnięcia prawdziwej dojrzałości była troska o równomierny rozwój fizyczny, duchowy i intelektualny.
Zawody młodzieży salezjańskiej otworzyli wspólnie gość specjalny wydarzenia: ks. Edward Pleń, krajowy duszpasterz sportowców, ks. Przemek Kawecki, ks. Jan Rusiecki, proboszcz Stanisławówki, Wojciech Rygalski, prezes Stowarzyszenia SALOS w Płocku oraz Marek Bembenista, dyrektor Wydziału Edukacji i Kultury Urzędu Miasta. Igrzyska honorowym patronatem objęli prezydent miasta Andrzej Nowakowski i bp Piotr Libera.
Podczas ceremonii otwarcia, która odbyła się na placu przed kościołem, delegacja sportowców z LOS Płock wciągnęła na maszt flagę tej organizacji; w tym czasie zabrzmiał także hymn SALOS. Potem uczestnicy i sędziowie złożyli ślubowanie, przyrzekając m.in. respektować i przestrzegać wszystkich zasad. Przed intensywnymi pojedynkami na boiskach chwilę relaksu zafundował zawodnikom i zawodniczkom zespół Chiliders, ze swoim pokazem tanecznym.
Czuwający nad przebiegiem igrzysk w Płocku, ks. Grzegorz Radziszewski, duszpasterz ze Stanisławówki i wiceprezes SL SALOS Płock, przywołał hasło, jakie witało ich na światowych igrzyskach w Bratysławie: „Walczmy o duszę na boisku i w życiu”. W Płocku tego dnia toczyła się walka przede wszystkim o puchary. Zawodnicy – chłopcy i dziewczęta - rozgrywali turnieje w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, a także tenis stołowy (turniej indywidualny, deblowy) oraz szachy – kategoria Open. Igrzyska toczyły się m.in. w obiektach płockich szkół: LO im. Wł. Jagiełły, płockiej „Siedemdziesiątki”, SOWS nr 2, Zespołu Szkół nr 2. Część szkół zapewniła noclegi zawodnikom. Głównymi sponsorami wydarzenia był Urząd Miasta Płocka, Ministerstwo Sportu i Turystki i Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS RP.
am