GN 43/2020 Archiwum

15 lat z błogosławionymi

Z okazji rocznicy beatyfikacji płockich biskupów męczenników, bp Piotr Libera wystosował specjalną odezwę do wiernych diecezji płockiej.

15 lat temu, 13 czerwca 1999 roku, św. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze wieloletniego pasterza naszej diecezji - męczennika arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego oraz jego najbliższego współpracownika i współtowarzysza męczeństwa - biskupa Leona Wetmańskiego, stawiając obu na czele 108 Błogosławionych Męczenników niemieckiego totalitaryzmu na ziemiach polskich w latach 1939-1945.

”Słowa szczególnego pozdrowienia - mówił na zakończenie Mszy  beatyfikacyjnej Ojciec Święty - kieruję do pielgrzymów z Diecezji Płockiej. Przybyliście do Warszawy, aby uczestniczyć w beatyfikacji dwóch męczenników, arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. Jest to niezwykły dar Opatrzności. W tragicznych latach wojny i okupacji Bóg dał wam dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa”.

Zachęcam was, umiłowani, abyśmy szczególnie w tym czasie, gdy szerzy się coraz większe zobojętnienie i powierzchowność, uświadomili sobie doniosłość beatyfikacji naszych Pasterzy Męczenników, dokonanej w sercu ojczyzny, na Placu Marszałka Piłsudskiego; w miejscu, gdzie w czerwcu 1979 roku rozległo się to wielkie wołanie, z którego zrodziła się ”Solidarność” i niepodległa Polska: ”Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.

Zechciejmy jeszcze bardziej uczynić swoimi te proste słowa św. Jana Pawła Wielkiego o ”niezwykłym darze Opatrzności... w postaci dwóch pasterzy, świadków bezgranicznej miłości Chrystusa” przez rozwijanie ich kultu. Zachęcam serdecznie do udziału w dorocznych pieszych pielgrzymkach z katedry do Słupna organizowanych w sierpniu przez Akcję Katolicką oraz z Żuromina do Działdowa.

We wspomnienie liturgiczne płockich Biskupów Męczenników, które przypada 12 czerwca będę przewodniczył nabożeństwu czerwcowemu w kościele w Słupnie, miejscu internowania naszych męczenników. W tym dniu niech nie zabraknie w waszych parafiach dziękczynnej modlitwy za łaskę beatyfikacji. W miesiącu czerwcu prośmy też „Serce Pana Jezusa, aż do śmierci posłuszne” za tysiące chrześcijan, którzy dziś oddają życie za wiarę Chrystusową. Niech krew przelana przez błogosławionych męczenników będzie im mocą i oparciem.

My sami zbliżający się okres urlopów i wakacji przeżywajmy w wierności chrześcijańskim ideałom, za które oni oddali swoje życie. Bądźmy wierni coniedzielnej Mszy św., codziennej modlitwie i medytacji, wewnętrznej czystości i miłosierdziu świadczonemu słabszym, zepchniętym na margines i cierpiącym - napisał w odezwie biskup płocki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama