Nowy numer 44/2020 Archiwum

Mira wróciła

Aktorkę, śpiewaczkę i współzałożycielkę "Mazowsza” przywitano: piosenkami, licznymi przemówieniami i wystawą fotograficzną.

Na uroczyste odsłonięcie pomnika znanej płocczanki przybyło wiele osób. Nie zabrakło inicjatora pomnika - ławeczki Zdzisława Bielickiego, płocczanina, miłośnika historii miasta a także parlamentarzystów z płockiego regionu i członków zespołu pieśni i tańca ”Mazowsze”.

Pomysłodawca postumentu w połowie 2010 r. zwrócił się do dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 12 im. Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej w Płocku oraz dziennikarki "Tygodnika Płockiego” z pomysłem budowy pomnika słynnej płocczanki. Następnie powołany został komitet organizacyjny na rzecz utworzenia ławeczki - pomnika a patronat honorowy nad akcją objęła posłanka Elżbieta Gapińska, która podjęła aktywne starania na rzecz urzeczywistnienia tej inicjatywy.

Zbiórki na ten cel prowadzone były w formie dobrowolnych datków do puszek kwestarskich i sprzedaży cegiełek podczas licznych imprez organizowanych w Płocku. W ciągu czterech lat uzbierano w ten sposób blisko 95 tys. zł, z czego 61 tys. stanowiły darowizny od firm. 

- Jako prezydent cieszę się bardzo że Płock zyskał kolejną atrakcję turystyczną, ale jako mieszkaniec mogę być dumny z tak wyjątkowej postaci, jaką była Mira Ziemińska-Sygietyńska. Do tej pory w naszej świadomości funkcjonują wyjątkowi płocczanie, ale w większości są to mężczyźni. Po raz pierwszy to kobieta, płocczanka. Nasze miasto może być dumne, że ma obywateli, którzy pamiętają o swej przeszłości i swych szczególnych postaciach - mówił Andrzej Nowakowski prezydent Płocka.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa zdjęć i pamiątek po znanej płocczance; na scenie wystąpiła solistka Monika Malinowska oraz zespół "Mazowsze”. 

Mira Zimińska-Sygietyńska urodziła się 22 lutego 1901 r. w Płocku. Na scenie debiutowała mając 1,5 roku w teatrze płockim. W późniejszych latach już jako aktorka dramatyczna i komediowa występowała w warszawskich teatrach: Polskim, Ateneum i Kameralnym. Na swoim koncie miała role komediowe w filmach: "Papa się żeni” czy "Ada to nie wypada”. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama